Do pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej dołączają kolejne województwa. W internecie rusza kampania
Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej realizowany jest od roku w województwie mazowieckim. Nowe ośrodki z sześciu województw właśnie włączonych do programu mają czas do marca, by w pełni ruszyć z realizacją KSK.

- Do pilotażowego programu Krajowej Sieci Kardiologicznej, realizowanego wcześniej tylko na Mazowszu,dołączyło sześć województw: dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie i wielkopolskie.
- Ministerstwo Zdrowia informuje, że oznacza to łatwiejszy i szybszy dostęp do specjalisty oraz profesjonalnej terapii dla kolejnych blisko 160 tys. osób do końca 2024 r.
- W związku z rozszerzeniem obszaru realizacji programu pilotażowego wprowadzono krajowy ośrodek koordynujący.
- W internecie rusza emisja kampanii promującej wśród pacjentów program Krajowej Sieci Kardiologicznej.
– Choroby układu krążenia są pierwszą przyczyną zgonów Polaków. Aby temu zapobiec, konieczne jest szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia. Dlatego rozszerzamy program Krajowej Sieci Kardiologicznej. W sześciu nowych województwach obejmie on ponad 124,7 tys. osób, zaś liczba pacjentów z województwa mazowieckiego zwiększy się do blisko 35 tys. Naszym celem jest zagwarantowanie obywatelom jak najszerszego dostępu do specjalistów i przyspieszenie wdrożenia specjalistycznych terapii - wyjaśnia minister zdrowia Adam Niedzielski.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prof. Hryniewiecki: sieć kardiologiczna jest nadzieją na poprawę losu pacjentów
Zadania krajowego ośrodka koordynującego będzie realizował Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. Powstanie system teleinformatyczny sieci kardiologicznej zarządzany przez ten ośrodek, który pozwoli na zawieranie porozumień między podmiotami współpracującymi i kierującymi pacjenta do programu pilotażowego.
Krajowa Sieć Kardiologiczna: na kwalifikację skieruje nie tylko lekarz POZ
Resort wskazał, że Krajowa Sieć Kardiologiczna przyspiesza drogę pacjenta od wykrycia choroby do wdrożenia skutecznej terapii. Pacjenci maksymalnie w ciągu 30 dni trafiają do specjalisty, aby rozpocząć leczenie najlepszymi metodami w ośrodku specjalistycznym.
Aby objąć opieką kardiologiczną większą liczbę pacjentów, na kwalifikację do programu pilotażowego mogą kierować nie tylko lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, ale również poradnie kardiologiczne, oddziały o profilu kardiologicznym i oddziały o profilu chorób wewnętrznych.
– Program skierowany jest do pacjentów z nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym, niewydolnością serca, zaburzeniami rytmu i przewodzenia, wadami zastawkowymi serca. Dobrze byłoby, gdyby pacjenci pytali swoich lekarzy o możliwość skierowania do programu. Dzięki temu do programu zdecyduje się przystąpić większa liczba poradni, a to jest niezwykle ważne – podkreślił prof. Tomasz Hryniewiecki, krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii oraz pełnomocnik ministra zdrowia ds. Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia.
Sieć kardiologiczna: MZ rusza z kampanią internecie
“W internecie rozpoczynamy emisję kampanii informacyjno-edukacyjnej promując wśród pacjentów program Krajowej Sieci Kardiologicznej” - poinformowano na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.
Resort udostępnił materiał wideo, który można obejrzeć za pośrednictwem serwisu Youtube.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prof. Gil: kardiologia potrzebuje długofalowej strategii
Źródło: Puls Medycyny