Do końca 2021 szpitale zwolnione z obowiązku zapewnienia kadry zgodnej z wymaganiami
Do końca 2021 r. szpitale pozostaną zwolnione z obowiązku zapewnienia kadry lekarsko-pielęgniarskiej. W tej kwestii do końca roku nadal będzie decydował kierownik danego podmiotu leczniczego - wynika z rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, regulujące tę kwestię.
Pandemia COVID-19 pogłębiła deficyt kadrowy w ochronie zdrowia, ponieważ część medyków w związku z sytuacją epidemiczną jest zmuszona do realizacji świadczeń z zakresu przeciwdziałania SARS-CoV-2. Rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego ma na celu dostosowanie stanu prawnego do wymogu bieżącej sytuacji.

“Proponuje się przedłużenie do dnia 31 grudnia 2021 r., zwolnienia świadczeniodawców udzielających świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego w trybie hospitalizacji z obowiązku zapewnienia kadry lekarsko-pielęgniarskiej zgodnie z wymaganiami (...). Decyzja co do obsady lekarsko-pielęgniarskiej oddziałów szpitalnych realizujących poszczególne zakresy świadczeń będzie spoczywać na kierowniku podmiotu leczniczego, który w oparciu o aktualną analizę potrzeb operacyjnych szpitala będzie podejmował decyzję o przesunięciu niezbędnych zasobów kadrowych w obszary o największych deficytach personalnych” - czytamy w rozporządzeniu.
Ma to na celu, jak wskazano w rozporządzeniu, uwolnienie potencjału wykonawczego świadczeniodawców wynikającego z m.in. z ograniczenia realizacji części świadczeń zdrowotnych do zwalczania epidemii wirusa SARS-CoV-2. Swoboda zarządzania personelem medycznym zostanie ograniczona przez obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych, w szczególności ich stanu zdrowotnego oraz liczby.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prof. Czuczwar: nie wszyscy medycy są przekonani do szczepień. “Olbrzymi problem dla naszych środowisk”
MZ opublikowało standardy akredytacyjne w patomorfologii
Źródło: Puls Medycyny