Długodziałający lek na HIV będzie bardziej dostępny - podpisano umowy na produkcję generyków
Brytyjski producent leków GSK podpisał umowy z trzema firmami, umożliwiając im wytwarzanie niedrogich generycznych wersji długo działającego leku zapobiegającego zakażeniom wirusem HIV. Tańsze odpowiedniki miałyby być stosowane w krajach o niższych dochodach, gdzie w tej chwili wykrywa się większość nowych przypadków HIV.

Kabotegrawir został zatwierdzony przez organy regulacyjne w Stanach Zjednoczonych pod koniec 2021 r. W lipcu 2022 roku firma GSK ogłosiła program we współpracy ze wspieraną przez ONZ organizacją opieki zdrowotnej Medicines Patent Pool, mający na celu zapewnienie biednym krajom dostępu do nowych terapii HIV.
Podczas epidemii HIV/AIDS w Afryce w latach 90. i na początku lat 2000., w wyniku której zmarło wiele milionów ludzi, na kontynencie niedostępne były powszechnie stosowane w bogatych krajach terapie. Teraz tańszy odpowiednik może być tam dostępny począwszy od 2026 roku.
Generyczne wersje leku będą produkowane przez firmy Aurobindo, Cipla i Viatris. Leki będą dostarczane do 90 krajów, z zastrzeżeniem zatwierdzenia przez tamtejsze organy regulacyjne.
ZOBACZ TAKŻE: FDA zatwierdziła nową terapię dla zakażonych wirusem HIV
Miłkowski: wzrośnie budżet na leczenie pacjentów z HIV/AIDS
Źródło: Puls Medycyny