Diagnoza w Szwecji, leczenie w Polsce
Na nowatorski pomysł, jak ściągnąć do Polski zagranicznych pacjentów wpadli właściciele szczecińskiego NZOZ-u Dom Lekarski. Połączyli siły z lekarzami z prywatnego ośrodka medycznego Thomas Lowerton Läkarhuset w Malmö. W Szwecji konsultują pacjentów i kwalifikują ich do zabiegów chirurgicznych wykonywanych w Polsce.
Na początek reklama
Jak twierdzi D. Piotrowski, kilku cudzoziemców, którzy dotychczas skorzystali z oferty Domu Lekarskiego, było bardzo zdziwionych wysokim standardem polskiej kliniki, jej wyposażeniem w nowoczesny sprzęt oraz uprzejmym, profesjonalnym personelem. Dlatego polscy lekarze zdają sobie sprawę, że przekonanie zagranicznych pacjentów o wysokiej jakości oferowanych usług będzie najtrudniejszym i zarazem najważniejszym zadaniem.
Problemem może być też reakcja ze strony szwedzkiego środowiska lekarskiego, obawiającego się silnych konkurentów z Polski "Liczymy się z tym, że nasze przyjęcie tutaj nie będzie miłe, ale jesteśmy na to przygotowani" - stwierdza Jacek Łyko, dyrektor handlowy na Europę Północną Domu Lekarskiego. O przyjazdach polskich lekarzy do Malmö i wyjazdach pacjentów do Polski już w sierpniu pisał szwedzki odpowiednik Pulsu Medycyny - Dagens Medicin.
Leczenie ze zwiedzaniem
W praktyce inicjatywa szczecińskich lekarzy wygląda następująco. Polscy okuliści, ortopedzi i chirurdzy plastyczni wyjeżdżają do Szwecji na kilkutygodniowe turnusy, gdzie świadczą usługi ograniczające się do poradnictwa i diagnostyki. Pomagają im w tym szwedzcy koledzy z kliniki Thomas Lowerton Läkarhuset. Pacjenci, u których zostaje stwierdzona konieczność operacji, umawiani są na wykonanie zabiegu w Szczecinie. Dom Lekarski specjalizuje się w operacjach zaćmy dokonywanych metodą fakoemulsyfikacji (przeprowadzanych w ramach chirurgii jednego dnia na terenie szpitala MSWiA w Szczecinie) oraz operacjach ortopedycznych stawów kolanowego i barkowego wykonywanych technikami artroskopowymi.
Szanse na powodzenie innowacyjnego przedsięwzięcia Domu Lekarskiego zwiększają dogodne połączenia promowe między Szczecinem a Malmö. Pacjenci mogą też wybrać transport drogą powietrzną do Berlina, a następnie przejazd do Szczecina pociągiem.
Wizyta w Polsce łączy leczenie ze zwiedzaniem Szczecina i okolic miasta - pacjentom oferowanych jest kilka wariantów wycieczek, w zależności od stanu ich zdrowia oraz chęci. Rehabilitacja po zabiegu i dalsza opieka medyczna odbywa się w ośrodku w Szwecji.
"Obsługa prawna i logistyczna pacjentów ze Szwecji i Danii jest dosyć skomplikowana i co za tym idzie kosztowna, ale będą oni generować dla nas dodatkowe zyski - mówi Dariusz Piotrowski. - Jeżeli działalność w Malmö okaże się sukcesem, będziemy myśleć o nawiązaniu podobnej współpracy z ośrodkami w Niemczech i Anglii".
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Marta Koton-Czarnecka; Henrik Kennedy, Sztokholm