Diagnostyka raka nerki: praktyczne wskazówki
aktualizacja: 10-01-2022, 14:33
Ponad 80 proc. wszystkich chorych na postać zaawansowaną raka nerki nie uzyskuje dobrych efektów terapii i umiera, pomimo prób leczenia systemowego. O wyzwaniach związanych z diagnostyką raka nerki oraz zmianach, jakie powinny zostać wprowadzone w programie lekowym B.10, rozmawiali: dr hab. Jakub Żołnierek oraz dr Piotr Tomczak.
W Polsce rocznie rozpoznaje się około 5,5 tys. nowych przypadków raka nerki. Najczęściej nowotwór ten dotyka osób w podeszłym wieku, rzadziej rozpoznaje się go u młodych dorosłych. Rak nerki najczęściej nie daje żadnych objawów, stąd rozpoznanie stawiane jest przypadkowo podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej.
W Polsce dostęp do diagnostyki raka nerki jest dobry, a lekarze mają coraz większą świadomość występowania tego nowotworu. Wyzwaniem w kraju pozostaje jednak leczenie raka nerki w sposób nowoczesny i zgodny z wytycznymi polskich i światowych towarzystw naukowych. Pacjenci i lekarze wciąż walczą o dostęp do terapii skojarzonej, której skuteczność udowodniono u chorych z zaawansowanym rakiem.
O wyzwaniach związanych z diagnostyką raka nerki oraz zmianach, jakie powinny zostać wprowadzone w programie lekowym B.10 dotyczącym leczenia raka nerki, w programie “Oblicza Medycyny” dyskutowali:
- dr hab. n. med. Jakub Żołnierek, specjalista w dziedzinie onkologii klinicznej oraz
- dr n. med. Piotr Tomczak, specjalista w dziedzinie onkologii klinicznej i radioterapii onkologicznej.
Zapraszamy do oglądania!
POLECAMY TAKŻE: Wyzwania związane z leczeniem zaawansowanego raka nerki: program lekowy B.10 pilnie wymaga aktualizacji
Źródło: Puls Medycyny