Deutsch für Mediziner - nowy cykl lekcji dla lekarzy
Od kogo lekarze najbardziej lubią się uczyć? Od innych lekarzy. Dlatego tych, którzy zechcą doskonalić swój "medyczny niemiecki" uczyć będzie za naszym pośrednictwem lektorka mieszkająca przez kilkanaście lat w Niemczech i... praktykujący lekarz w jednej osobie.
Nawiązując współpracę z Goethe-Institut w Warszawie, mieliśmy pewność, że zwracamy się do najlepszych. Nasza propozycja stworzenia ekskluzywnego cyklu lekcji języka niemieckiego przeznaczonego specjalnie dla lekarzy szybko zyskała akceptację. "Mieliśmy wiele sygnałów od osób zainteresowanych takim kursem - mówi Anke Klienschmidt, kierownik Działu Kursów i Egzaminów Goethe-Institut. - Najczęściej nie dochodziły one jednak do skutku, bo zainteresowani mieszkali zbyt daleko lub nie mogli w nich regularnie uczestniczyć ze względu na obowiązki zawodowe, dyżury itp.".By skorzystać z lekcji w Pulsie Medycyny, konieczna będzie znajomość niemieckiego na poziomie średnio zaawansowanym. "Kształcona będzie przede wszystkim umiejętność porozumienia się lekarza czy pielęgniarki z niemieckojęzycznym pacjentem - podkreśla A. Kleinschmidt. - Zależy nam na tym, żeby polscy lekarze nie musieli wyjeżdżać z kraju, ale mogli znaleźć ciekawą i dobrze płatną pracę w instytucjach krajowych przyjmujących niemieckojęzycznych pacjentów bądź działających w regionach przygranicznych".
Scenariusz poszczególnych lekcji będzie stały. W pierwszej części będą teksty lub dialogi między lekarzami różnych specjalności i pacjentami zgłaszającymi się do nich ze swoimi dolegliwościami. "Pod tekstem zawsze będą ćwiczenia - mówi Bernadetta Olszyńska-Bazała, jedna z pracujących nad cyklem lekcji lektorek. - Ale raczej skupimy się na utrwalaniu niezbędnego fachowego słownictwa, a nie skomplikowanych konstrukcji gramatycznych".
Bernadetta Olszyńska-Bazała jest też swoistym gwarantem jakości i przydatności prezentowanego materiału edukacyjnego, bo sama jest praktykującym lekarzem. Przez 13 lat mieszkała w Niemczech, medycynę studiowała na uczelni w Akwizgranie, tam też obroniła doktorat o wadach postawy u dzieci. Specjalizację z pediatrii rozpoczęła w Oldenburgu w Klinice Pediatrycznej, a teraz kontynuuje ją na Oddziale Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w I Klinice Położnictwa i Ginekologii warszawskiej AM.
Zakres tematyczny kursu obejmie, oprócz zagadnień czysto medycznych, także m.in. kwestie rozliczeń z ubezpieczycielami oraz słownictwo niezbędne farmaceutom, do których zgłaszają się niemieckojęzyczni pacjenci z prośbą o polecenie leku z grupy OTC. "Ten cykl specjalistycznych lekcji dla lekarzy będzie naszym autorskim dziełem - mówi długoletnia lektorka Goethe-Institiut Marzena Kinal-Rawska. - Będziemy korzystać z najróżniejszych materiałów źródłowych, obserwować trendy w społeczeństwie, szukać inspiracji w mediach. Gwarantujemy, że nie będą to nudne, schematyczne i oderwane od rzeczywistości lekcje, ale praktyczny niemiecki dla lekarzy".
Pierwsza lekcja już w najbliższym numerze.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Edyta Szewerniak-Milewska