Debata Pulsu Medycyny o szczepieniach populacyjnych
19 września w siedzibie redakcji "Pulsu Medycyny" odbędzie się debata na temat wpływu rozwoju kalendarza szczepień i szczepień populacyjnych na zdrowie publiczne w Polsce.
Zaproszeni eksperci będą dyskutować m.in. na temat skuteczności szczepień i epidemiologii chorób nieobjętych szczepieniami.

Tematem rozmowy będzie także terminowa realizacja szczepień i nowe grupy ryzyka, które należy wwprowadzić do kalendarza szczepień.
Specjaliści przeanalizują farmakoekonomiczne aspekty szczepień ochronnych. Omówione zostaną wytyczne WHO i sytuacja szczepień powszechnych w Polsce. Opowiedzą o sukcesie wprowadzenia rogramu powszechnego przeciw pneumokokom.
Epidemiologia regionalna, krajowa, europejska (zachorowalność) i wyszczepialność to kolejne zagadnienie, które zostanie poruszone w trakcie debaty. Eksperci opowiedzą o tym, jaki pływ ma szczepienie dzieci na zachorowania osób w wieku podeszłym i jak powinna wyglądać edukacja proszczepienna - na co powinni uważać producenci szczepionek przy kampaniach edukacyjnych.
Jeden z paneli dyskusyjnych zostanie poświęcony szczepieniom przeciw grypie, klinicznemu ryzyku powikłań tej choroby i aspektom farmakoekonomicznym. Poruszony zostanie także temat rotawirusów i optymalnego sposobu wprowadzenia szczepień profilaktycznych przeciwko rotawirusom, pozwalającego uzyskać największe korzyści zdrowotne i ekonomiczne.
Zaproszeni do debaty spróbują odpowiedzieć na pytania jak wspierać komunikację między pacjentem a lekarzem, aby przekonać do zasadności wykonywania szczepień? Porozmawiają także o specyfice ruchów antyszczepionkowych.
Do udziału w debacie zaprosiliśmy:
- wiceministra zdrowia Marcina Czecha
- Annę Widarską - Dyrektor Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia
- dr hab. n. med. Ernesta Kuchara, kierownika Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
- Magdalenę Mrożek-Gąsiorowską
- dr hab. n. med. Anetę Nitsch-Osuch, kierownika Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy
- mgr Magdalenę Koperny, kierownika Działu Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie
- dr Karolinę Zioło-Pużuk, akcja „Zaszczep się wiedzą"
- dr Pawła Stefanoffa, Zakład Epidemiologii NIZP-PZH
- dr hab. n. med. Aleksandrę A. Zasada, prof. NIZP-PZH, Kierownik Zakładu Badania Surowic i Szczepionek, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Państwowy Zakład Higieny
- Jakuba Gołąba (MSD)
- Rafała Rdzanego (GSK)
- Macieja Trybulca (Sanofi Pasteur)
Patrnerzy debaty
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: opac.kl