Dabrafenib w leczeniu nowotworów
Dabrafenib jest bezpiecznym lekiem u pacjentów z litymi guzami nowotworowymi. Jego zastosowanie wiąże się z pozytywną odpowiedzią u pacjentów m.in. z czerniakiem skóry z przerzutami do mózgu - dowiodło badanie I fazy opublikowane na łamach najnowszego wydania czasopisma Lancet.
Mutacja powodująca aktywację genu kinazy BRAF, jest spotykana w wielu guzach nowotworowych: czerniakach skóry (50 proc. przypadków), brodawczakowatych rakach tarczycy (46 proc. przypadków), guzach jajnika (34 proc. przypadków) i innych. Mediana przeżycia pacjentów z rozsianym czerniakiem z przerzutami do mózgu wynosi 4-5 miesięcy. Obecnie stosowane leczenie jest mało skuteczne. Dabrafenib jest inhibitorem kinazy BRAF selektywnym w stosunku do linii komórkowych z mutacją tej kinazy.Amerykańsko-australijski zespół naukowców przeprowadził badanie I fazy dabrafenibu, w którym określono jego profil bezpieczeństwo, tolerancję oraz dawkę leczniczą u pacjentów z nieuleczalnymi litymi guzami, ze szczególnym uwzględnieniem czerniaka. Do badania włączono 184 pacjentów w wieku powyżej 18 lat z nieuleczalnymi guzami litymi (156 miało rozsianego czerniaka), ze stwierdzoną mutacją BRAF. Najpowszechniejszymi działaniami niepożądanymi w stopniu 2 lub gorszym były: rak kolczystokomórkowy skóry (u 20 pacjentów, 11 proc.) i męczliwość (15 proc.). Badacze określili rekomendowaną dawkę lecznicą dla fazy II badania – 150 mg dwa razy dziennie. Zastosowanie takiej dawki u pacjentów z czerniakiem skóry z mutacją BRAF Val600 wiązało się z odpowiedzią na leczenie u 69 proc. osób. Wśród osób z mutacją BRAF Val600Glu odpowiedź na leczenie odnotowano u 78 proc. Zastosowana terapia spowodowała redukcję wielkości zmian w mózgu u pacjentów z czerniakiem.
Odpowiedź na leczenie odnotowano także u 28 pacjentów z innymi guzami litymi, z mutacją BRAF - guzami podścieliska układu pokarmowego, rakiem brodawczakowatym tarczycy, rakiem jajnika, rakiem jelita grubego.
Źródło: Lancet 2012; 379: 1893-901.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Dariusz Łańcucki