Czy to kres podstawowej opieki zdrowotnej?
„Będziemy walczyć o godne warunki leczenia w Polsce” – mówi Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego. – Apelujemy do polityków, ekspertów w ochronie zdrowia, pacjentów i kolegów po fachu: nie pozwólmy zniszczyć systemu podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce.
Rośnie oburzenie świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej, która w związku z kolejnymi zmianami systemowymi, wprowadzanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia, przestanie być opieką, a zwłaszcza zdrowotną.
To nie tylko kolejna próba pseudooszczędności w budżecie Funduszu kosztem zdrowia pacjentów, ale faktyczna likwidacja pojęcia opieki, bo trudno tak określić doraźne udzielanie pomocy medycznej, do czego doprowadzą nowe przepisy – twierdzą eksperci z Porozumienia Zielonogórskiego. „Naszym obowiązkiem jest tak wczesne jak to możliwe poinformowanie zainteresowanych instytucji o braku możliwości realizacji świadczeń POZ w takich warunkach, jak zaproponowane” – mówi Wojciech Pacholicki, wiceprezes PZ.
Zarządzenie prezes NFZ, które zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 r. spowoduje ograniczenia finansowania poz, opartej na systemie kapitacyjnym, czyli finansowanej ze składek zdrowotnych osób chorych i zdrowych, czyli korzystających, jak i niekorzystających z opieki lekarskiej wybranych świadczeniodawców.
Według nowych przepisów osoby, które system eWUŚ wskaże jako nieubezpieczone zostaną skreślone z list będących podstawą finansowania świadczeniodawców, co zmniejszy ich zakontraktowane wpływy z NFZ. Byłoby to zgodne z logiką, gdyby informatyczny system eWUŚ działał bezbłędnie, a prawo uwzględniało wszystkie przypadki pracownicze i rodzinne związane z systemem ubezpieczeń zdrowotnych.
Jak dotąd wadliwy system spowodował, że ponad pół miliona ubezpieczonych Polaków musiało tracić czas na udowadnianie swoich praw do bezpłatnej, podstawowej opieki zdrowotnej. Od stycznia 2014 r. tysiące świadczeniodawców utraci planowane wpływy, co zmusi ich do ograniczeń wydatków niezbędnych w opiece nad swymi pacjentami. Za udzielone porady takim pacjentom NFZ wprawdzie zapłaci, jednak tylko jednorazową stawkę kapitacyjną – 8 zł.
Jeśli konsultowany obecnie projekt zarządzenia wejdzie w życie, od nowego roku z list kapitacyjnych poz zostanie wykreślonych 7 pr. pacjentów uznanych przez eWUŚ za osoby nieubezpieczone. Dla wielu świadczeniodawców poz może oznaczać to upadek, a dla wszystkich pozostałych cięcia w finansowaniu opieki.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: IKA