Czy nadciśnienie zwiększa ryzyko COVID-19? Oświadczenie ESH
Obecnie nie ma wyraźnych dowodów na to, że samo nadciśnienie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zakażenia COVID-19. Dlatego pacjenci z nadciśnieniem powinni stosować takie same środki ostrożności, jak pacjenci w tej samej kategorii wiekowej i o tym samym profilu chorób współistniejących - zalecają eksperci Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.
W oświadczeniu Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (ESH) w sprawie inhibitorów układu renina-angiotensyna i COVID-19, opublikowanym 12 marca 2020 r., poinformowano, że obecnie nie ma wyraźnych dowodów na to, że samo nadciśnienie tętnicze wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zakażenia koronawirusem, wywołującym COVID-19. Dlatego pacjenci z nadciśnieniem powinni stosować takie same środki ostrożności, jak pacjenci w tej samej kategorii wiekowej i o tym samym profilu chorób współistniejących.

U stabilnych pacjentów z zakażeniem COVID-19 lub zagrożonych zakażeniem COVID-19 leczenie ACEI i ARB (sartanami) należy prowadzić zgodnie z wytycznymi ESC/ESH z 2018 r.
Obecnie dostępne dane dotyczące zakażeń COVID-19 nie potwierdzają zróżnicowanego stosowania blokerów RAS (ACEI lub ARB) u pacjentów z COVID-19.
U pacjentów z COVID-19 z ciężkimi objawami lub posocznicą stosowanie leków blokujących RAS (układ renina-angiotensyna) i innych leków obniżających ciśnienie krwi powinno być kontynuowane lub przerywane w poszczególnych przypadkach zgodnie z aktualnymi wytycznymi.
W oświadczeniu ESH podkreślono, że potrzebne są dalsze badania dotyczące wpływu leków hipotensyjnych, zwłaszcza blokerów RAS, na przebieg kliniczny zakażeń COVID-19.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: IKA