Czy leczenie immunosupresyjne sprawdzi się w zapaleniu mięśnia sercowego
Zapobieganie niebezpiecznym powikłaniom kardiologicznym i dysfunkcjom serca wykluczającym młodych ludzi z aktywności społecznej i zawodowej to cel zespołu kardiologów z I Katedry i Kliniki Kardiologii CSK UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pracują oni nad wprowadzeniem powszechnego i skutecznego leczenia zapalenia mięśnia sercowego (ZMS). Naukowcy apelują do środowiska kardiologów o kierowanie pacjentów z takim rozpoznaniem do ośrodków biorących udział w badaniu IMPROVE-MC.
Obecność aktywnego zapalenia mięśnia sercowego jest stwierdzana nawet w 42 proc. przypadków nagłych zgonów osób młodych oraz u 9-16 proc. dorosłych i 46 proc. dzieci z kardiomiopatią rozstrzeniową. Co więcej, w latach 1990-2015 odnotowano wzrost zachorowalności na ZMS i umieralności z jego powodu.

Zapalenie mięśnia sercowego - czy leczenie immunosupresyjne okaże się skuteczne?
Naukowcy z WUM uczestniczą w wieloośrodkowym, międzynarodowym projekcie IMPROVE-MC, którego celem jest ocena skuteczności leczenia zapalenia mięśnia sercowego preparatami zmniejszającymi odporność.
„Leczenie immunosupresyjne chorych na ZMS, choć stosowane w niektórych ośrodkach na świecie, w tym na Uniwersytecie w Padwie, jak dotąd nie doczekało się przedstawienia rzetelnych dowodów naukowych potwierdzających jego skuteczność” — mówi dr n. med. Krzysztof Ozierański z I Katedry i Kliniki Kardiologii CSK UCK WUM.
Dotychczasowe doniesienia naukowe i doświadczenia pojedynczych zagranicznych ośrodków wskazują na potencjalną wysoką skuteczność (około 90 proc.) i bezpieczeństwo wykorzystania immunosupresji w leczeniu pacjentów z ZMS. Badania te, choć nieliczne, sugerowały, że immunosupresja może ograniczyć proces zapalny, będący przyczyną choroby, i tym samym wyleczyć pacjenta z ZMS.
Apel do środowiska kardiologów
Do badania w 7 referencyjnych polskich ośrodkach klinicznych zostanie włączonych 100 pełnoletnich pacjentów z potwierdzonym rozpoznaniem ZMS/kardiomiopatii zapalnej w biopsji mięśnia sercowego. Osoby te zostaną losowo przydzielone do grupy terapeutycznej lub placebo. Naukowcy apelują do środowiska kardiologów o kierowanie pacjentów z ZMS do ośrodków biorących udział w badaniu. Jak mówi główny badacz, prof. Marcin Grabowski, stworzenie w ramach projektu IMPROVE-MC sieci współdziałających ze sobą ośrodków pozwoli w przyszłości utworzyć mapę placówek referencyjnych przeznaczonych dla pacjentów z tymi schorzeniami. Ułatwi to szybkie rozpoznanie osób chorujących na ZMS i rozpoczęcie skutecznego leczenia.
Zespół projektowy z I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM stanowią: prof. dr hab. n. med. Marcin Grabowski (główny badacz), dr n. med. Agata Tymińska i dr n. med. Krzysztof Ozierański (inicjatorzy i koordynatorzy projektu) oraz dr n. med. Michał Marchel, dr n. med. Łukasz Januszkiewicz i lek. Cezary Maciejewski.
W badaniu wezmą udział także: Klinika Kardiologii Inwazyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA (prof. Agnieszka Pawlak), Oddział Kardiomiopatii Narodowego Instytutu Kardiologii (prof. Jacek Grzybowski), Śląskie Centrum Chorób Serca (prof. Zbigniew Gąsior), Oddział Kliniczny Kardiologii SUM — Szpital Specjalistyczny w Zabrzu (prof. Ewa Nowalany-Kozielska), I Katedra i Klinika Kardiologii SUM (prof. Katarzyna Mizia-Stec), Klinika Elektrokardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (dr Krzysztof Kaczmarek) oraz Katedra i Zakład Histologii i Patologii Komórki w Zabrzu SUM (prof. Romuald Wojnicz).
Partnerami merytorycznymi są: Uniwersytet w Padwie, ośrodek będący światowym liderem w zakresie diagnostyki i leczenia ZMS, reprezentowany przez prof. Alfidę Caforio, a także Klinika Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM, reprezentowana przez prof. Leszka Pączka i dr Jolantę Żegarską.
ZOBACZ TAKŻE: Zapalenie mięśnia sercowego w przebiegu COVID-19: spektrum powikłań może być bardzo szerokie
Źródło: Puls Medycyny