Czy gry w telefonie poprawiają koncentrację?
W czasach, kiedy pracodawcy wymagają od ciebie tzw. multitaskingu, mamy coraz większe problemy z koncentracją. Naukowcy sprawdzili, czy aplikacja z grami na smartfony poprawia wyniki w testach na zdolności poznawcze. Potencjalnie te gry mogłyby wspomóc terapie osób z ADHD.
Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge (Wielka Brytania) stworzyli aplikację, która "trenuje" mózg - pomaga poprawić koncentrację, pamięć i umiejętność szybkiego liczenia u zdrowych osób. Nazwali ją „Decoder”. Jest to aplikacja stworzona specjalnie na potrzebę badania, ale przypomina gry, dostępne do ściągnięcia na smartfony w sklepach z aplikacjami (np. w Google Play) - w wersjach płatnych i bezpłatnych. Tylko czy warto takimi grami zabijać czas?

Wielozadaniowość - czyli w korporacyjnym slangu tzw. multitasking - wymaga od nas podzielności uwagi i szybkiego przenoszenia jej z jednego zadania na inne, a potem znów wracania do tego samego zadania. To - zdaniem naukowców - może negatywnie wpływać na poziom naszej koncentracji.
"Wszyscy tego doświadczamy, gdy wracamy do domu z pracy z poczuciem, że przez cały dzień byliśmy zajęci, ale właściwie nie potrafimy powiedzieć, co konkretnego zrobiliśmy" - mówi prof. Barbara Sahakin z Departamentu Psychiatrii na Uniwersytecie w Cambridge.
Odpowiadamy na maile, sprawdzamy wiadomości w telefonie, przeszukujemy social media, a zamiast odhaczać kolejne zadania na liście "zrobione", zmagamy się z tym, żeby zrealizować chociaż jeden z wyznaczonych na dany dzień celów. Wielozadaniowość - uważają brytyjscy naukowcy - zamienia zdrowych ludzi w osoby z problemami. Sugerują też, że współczesny tryb życia może mieć związek z tym, że w gabinetach coraz częściej diagnozuje się ADHD i wypisuje recepty na leki pobudzające ośrodkowy układ nerwowy.
Aplikacja „Dekoder” to gra, która stymuluje umiejętności kognitywne. Do testów nad nią zaproszono 75 zdrowych osób, które losowo przypisano do jednej z trzech grup: „trening kognitywny”, „aktywna kontrola” i „pasywna kontrola”. Członkowie pierwszej grupy zostali poproszeni o to, aby korzystać z aplikacji "Decoder" - przez ok. 8 godzin w ciągu 4 tygodni. Uczestnicy przypisani do drugiej grupy tyle samo czasu mieli poświęcić na grę w Bingo, a z trzeciej - nie robić nic poza typowymi, codziennymi czynnościami.
Efekty? W porównaniu z grupami kontrolnymi osoby, które korzystały z aplikacji, osiągały lepsze wyniki w teście diagnozującym umiejętność skupienia uwagi na zadaniu („Cambridge Neuropsychological Test Automated Battery Rapid Visual Information” - CANTAB RVP), zwłaszcza w zakresie uwagi wzrokowej. Wykazały się też lepszymi wynikami w neuropsychologicznym teście „Trail Making Test” - TMT, który bada poziom uwagi wzrokowej i umiejętności przenoszenia uwagi w porównaniu z osobami, które grały w Bingo. Naukowcy sugerują, że wyniki badania można wykorzystać, aby udoskonalić terapie walczące z zaburzaniami uwagi, np. u osób ze zdiagnozowanym ADHD.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: AR