Czy dyplom lekarza uzyskany w Polsce będzie uznawany w UE? NIL pisze do Komisji Europejskiej
Samorząd lekarski zgłasza poważne wątpliwości do tego, czy studia na kierunku lekarskim prowadzone przez uczelnie bez statusu uniwersyteckiego spełniają wymagane prawnie standardy. Pismo w tej sprawie NIL przekazała m.in. do Komisji Europejskiej.

Jak informuje Naczelna Izba Lekarska, obecnie studia lekarskie są prowadzone w Polsce w 23 uczelniach – 19 z nich ma status uniwersytetu, 4 nie mające statusu uniwersytetu to: Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie; Uczelnia Łazarskiego w Warszawie; Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach i Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Zgodnie z wykazem instytucji systemu szkolnictwa wyższego i nauki, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz Uczelnia Łazarskiego są uczelniami akademickimi, a Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach oraz Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie są uczelniami zawodowymi.
Czy dyplom lekarza uzyskany w Polsce będzie uznawany w UE?
NIL podkreśla, że zgodnie z obowiązującymi przepisami kształcenie lekarskie na podstawowym poziomie obejmuje co najmniej pięcioletni okres studiów, obejmujący co najmniej 5 500 godzin kształcenia teoretycznego i praktycznego prowadzonego na uniwersytecie lub pod jego nadzorem.
Samorząd lekarski zgłasza więc poważne wątpliwości do tego, czy studia na kierunku lekarskim prowadzone przez uczelnie bez statusu uniwersyteckiego spełniają wymagane prawnie standardy. Pismo w tej sprawie NIL przekazał do Henninga Ehrensteina, szefa działu D1 Umiejętności, Usługi, Zawody w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP oraz polskim ministrom zdrowia i edukacji.
– Minimalne wymogi kształcenia lekarzy określone w prawie unijnym wprost stanowią, iż studia lekarskie obejmują co najmniej pięcioletni okres studiów i co najmniej 5 500 godzin kształcenia teoretycznego i praktycznego prowadzonego na uniwersytecie lub pod jego nadzorem. Należy wobec tego przyjąć, że kwalifikacje uzyskiwane po ukończeniu studiów prowadzonych przez uczelnie nie będące uniwersytetami lub co najmniej uczelniami akademickimi nie będą w pełni zgodne z wymogami prawa unijnego, a co za tym idzie nie będą uznawane przez inne państwa członkowskie Unii Europejskiej - uważa prezes NRL Łukasz Jankowski.
Komisja Europejska nadal nie odpowiedziała w tej sprawie NIL, 22 grudnia 2022 r. swoją odpowiedź przekazał minister Przemysław Czarnek. Jego zdaniem jakość kształcenia na wspomnianych wyżej uczelniach gwarantują obowiązujące w Polsce przepisy.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Minister zdrowia: bardzo ważne jest kształcenie lekarzy w zakresie kompetencji miękkich
Źródło: Puls Medycyny