Ćwiczenia siłowe pomagają w walce z depresją
aktualizacja: 06-06-2018, 15:27
Metanaliza danych opisana na łamach pisma „JAMA Psychiatry” wykazała, że ćwiczenia siłowe w znacznym stopniu minimalizują objawy depresji.
Związek między aktywnością fizyczną a depresją był już wcześniej badany. Naukowcy zgodnie twierdzili, że regularne ćwiczenie pomaga zwalczyć jej objawy u osób z klinicznie potwierdzoną diagnozą.

Badania przeprowadzone rok temu udowodniły, że trening siłowy pomaga ludziom wyzwolić się od poczucia niepokoju i stresu – zatem w kolejnej pracy naukowcy postanowili skupić się na klinicznej depresji. Sprawdzili, jak ćwiczenia siłowe oddziałują na chorych ze zdiagnozowaną depresją oraz czy wiek, płeć i ogólny stan zdrowia pacjenta różnicują te wyniki.
Badacze zebrali ocenione przez nich jako najbardziej miarodajne prace naukowe z przeszłych lat dotyczące aktywności fizycznej i depresji – interesowały ich jedynie badania z grupą kontrolną oraz te, które sprawdziły natężenie symptomów choroby przed i po treningu. Wnioski zostały wysnute na podstawie 33 badań, w których łącznie brało udział około 2000 kobiet i mężczyzn w różnym wieku, część z nich miała postawioną diagnozę.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Różnice w objawach depresji u mężczyzn i kobiet
Jakie były wyniki analizy? Podobne, niezależnie od wieku czy płci badanych – nawet częstotliwość ćwiczeń nie miała, jak się okazuje, większego znaczenia – trening siłowy minimalizował objawy zdiagnozowanej depresji i zmniejszał jej ryzyko u osób z obniżonym nastrojem, ale bez lekarskiej diagnozy. Także przyrost tkanki mięśniowej, lub jego brak nie korelował z poprawą nastroju uczestników. Najważniejszy był sam udział w treningu i wykonanie wszystkich ćwiczeń zaleconych przez trenera.
Autorzy badania przypuszczają, że trening siłowy poza tym, że wzmacnia organizm fizycznie, może pozytywnie wpływać na produkcję neuroprzekaźników i równowagę chemiczną układu nerwowego. Zastrzegają jednak, że ćwiczenia nie mogą zastąpić psychoterapii i leczenia farmakologicznego, a jedynie poprawić komfort życia chorych.
Źródło: The New York Times
PRZECZYTAJ TAKŻE: Depresja zaczyna się w układzie odpornościowym?
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG