CWBK w Aninie to jedyny w Polsce ośrodek kardiologiczny rekrutujący do badań klinicznych
Pierwsi pacjenci skorzystają z Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK) do końca września. Obecnie prowadzi ono łącznie ponad 85 badań naukowych, w tym 15 niekomercyjnych oraz ponad 70 badań komercyjnych.

Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK) w Narodowym Instytucie Kardiologii w warszawskim Aninie otwarto 12 września podczas konferencji naukowej "Horyzont bliżej Ciebie". To 11. centrum, które powstało w ramach Polskiej Sieci Badań Klinicznych dzięki dofinansowaniu ze środków Agencji Badań Medycznych.
CZYTAJ WIĘCEJ: W Narodowym Instytucie Kardiologii otwarto Centrum Wsparcia Badań Klinicznych
CWBK znajduje się w pomieszczeniach po dawnej aptece szpitalnej Instytutu i składa się z części klinicznej oraz administracyjnej. Pacjenci będą mogli skorzystać z gabinetów konsultacyjnych, pokoju relaksu, gabinetu pobrań oraz zabiegowego.
– Pacjent w pierwszej kolejności trafia do rejestracji, gdzie otrzymuje informację w którym gabinecie odbędzie się wizyta dotycząca udziału w badaniu klinicznym - mówi zastępca kierownika CWBK Narodowego Instytutu Kardiologii Patrycja Klusek.
Centrum zapewni kompleksową opiekę nad pacjentami zakwalifikowanymi do badań klinicznych
Na miejscu docelowo będą pracowały dwie pielęgniarki, jedna będzie pobierała krew, druga w tym czasie będzie robiła EKG.
– Co ważne, jesteśmy w stanie jednego dnia obsłużyć ponad 50 pacjentów w badaniach klinicznych. Do tej pory tego nie było i tym bardziej jest to istotne dla naszych badaczy, którzy wcześniej naszych pacjentów przyjmowali “kątem” w klinice, na korytarzu. A tutaj pacjent będzie czuł się dużo bezpieczniej, a i komfort tej wizyty będzie zupełnie inny, co również ma dla badającego lekarza ogromne znaczenie - wyjaśnia Patrycja Klusek.
Podkreśliła, że proces włączenia pacjenta do badania klinicznego wymaga m.in. podpisania świadomej zgody pacjenta na badanie i rozwiania możliwych wątpliwości.
– Takie wizyty potrafią trwać nawet godzinę lub dłużej. Myślę, że takie dedykowane miejsce w kameralnych warunkach przyczyni się do tego, że pacjentów będzie coraz więcej i będą oni wracać coraz częściej - dodaje.
W jej ocenie pacjenci często, zanim przystąpią do badań, "boją się, są przerażeni i nie wiedzą, z czym to się wszystko je".
– Nasi badacze to wysoko wykwalifikowana kadra, a koordynatorzy, którzy ich wspierają mają duże doświadczenie we współpracy z pacjentami i uświadamiają ich, że często te terapie są jedyną ścieżką do wyzdrowienia. Po przeprowadzeniu takich wywiadów pacjenci chętniej korzystają z badania i często bywa tak, że kończą jedno badanie i zaczynają kolejne - mówi.
Ośrodek powstał dzięki wsparciu Agencji Badań Medycznych
Obecnie w Narodowym Instytucie Kardiologii pracuje ponad 70 naukowców, a połowa z nich prowadzi badania kliniczne komercyjne i niekomercyjne.
– Jesteśmy jedynym kardiologicznym miejscem w kraju, które przyjmuje pacjentów do badań klinicznych. Myślę, że takie miejsce jest bardzo potrzebne ze względu na to, że potencjał naukowy Polski jest ogromny i niewykorzystany - ocenia Patrycja Klusek.
Według Patrycji Klusek dzięki wsparciu Agencji Badań Medycznych i utworzeniu takiego miejsca "naukowcy mają możliwość rozwoju, co z kolei daje możliwość pacjentom otrzymania terapii, której normalnie nie otrzymali by na NFZ".
Pierwsi pacjenci skorzystają z CWBK do końca września. Centrum powstało dzięki dofinansowaniu ze środków Agencji Badań Medycznych w wysokości ponad 10 mln zł. Obecnie prowadzi łącznie ponad 85 badań naukowych, w tym 15 niekomercyjnych oraz ponad 70 badań komercyjnych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Sierpiński: badania kliniczne to szansa na wczesny dostęp do innowacyjnych terapii
Źródło: Puls Medycyny