COVID-19. Zalecenia KIF dot. prowadzenia fizjoterapii dorosłych pacjentów
Intencją autorów tych zaleceń jest przedstawienie możliwości prowadzenia fizjoterapii w populacji chorych z COVID-19 z jednoczesnym podkreśleniem konieczności zachowania ściśle określonych zasad bezpieczeństwa - podkreślają autorzy zaleceń opracowanych pod patronatem Krajowej Izby Fizjoterapeutów i Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska.
Obecnie dysponujemy niewielką liczbą doniesień naukowych dotyczących fizjoterapii pacjentów z COVID-19. Jednakże istnieją wskazania międzynarodowe dotyczące fizjoterapii oddechowej u pacjentów z ostrą i przewlekłą niewydolnością oddechową, jak również wskazania postępowania przy kontakcie z pacjentem zakażonym.

Procedury generujące aerozol - AGP (ang. aerosols generated procedures) przy wykonywaniu procedur medycznych są jedną z dróg transmisji wirusa COVID-19. Procedury AGP powinny być wykonywane u pacjentów z COVID-19 tylko jeśli uznane zostały za konieczne i powinny być wykonywane z pełnym zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
W przypadku osób hospitalizowanych z powodu COVID-19, głównym celem fizjoterapii oddechowej jest zmniejszenie objawów duszności, poprawa obniżonej pojemności płuc, przeciwdziałanie powikłaniom powstałym w przebiegu niewydolności oddechowej i unieruchomienia, zmniejszenie niepełnosprawności, poprawa jakości życia oraz obniżenie poziomu lęku i przeciwdziałanie depresji.
Po wykonaniu badania fizjoterapeutycznego oceniającego między innymi stan układu oddechowego, na podstawie wnioskowania klinicznego fizjoterapeuta powinien określić problemy terapeutyczne w procesie leczenia pacjenta. Celem postępowania fizjoterapeutycznego na tym etapie zaawansowania choroby może być:
- zmniejszenie nadmiernej pracy oddechowej (np. poprzez techniki oddechowe i pozycje zmniejszające duszność, ułożenie w pozycji pochylonej, relaksację),
- oczyszczanie zalegającej wydzieliny,
- zwiększenie pojemności płuc,
- poprawa wymiany gazowej,
- mobilizacja i stopniowe zwiększanie aktywności,
- ćwiczenia ogólnokondycyjne, zapobiegające skutkom unieruchomienia i zwiększające tolerancję wysiłku fizycznego.
W przypadku pacjentów przebywających w izolacjach kontaktowych zaleca się korzystanie z materiałów edukacyjnych w postaci broszur lub krótkich filmów instruktażowych z zakresu utrzymania aktywności fizycznej. Możliwe jest również wykorzystanie konsultacji fizjoterapeutycznych za pośrednictwem kamer lub systemów teleinformatycznych w miejscu przebywania chorego, to pozwala na oszczędność sprzętu ochronnego, a co najważniejsze zabezpiecza przed zakażeniem krzyżowym. Dodatkowymi zaleceniami dla pacjentów jest odpoczynek, odpowiednia ilość snu, zbilansowana dieta i nawadnianie, rzucenie palenia oraz unikanie zanieczyszczenia powietrza.
Całość zaleceń opracowanych przez specjalistów Krajowej Izby Fizjoterapeutów do pobrania tutaj.
Źródło: KIF
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: KIF/Oprac.Eg