COVID-19: duszność objawem wskazującym na większe ryzyko ciężkiego przebiegu choroby [BADANIA]
Pacjenci z chorobami układu oddechowego, które powodują duszność i świsty oddechowe, są najbardziej narażeni na ciężki przebieg choroby COVID-19. Poza tym duszność jest jedynym objawem COVID-19 silnie związanym z ciężkim przebiegiem tej choroby – wynika z najnowszej analizy naukowców z Instytutu Zdrowia Globalnego Collegium Uniwersyteckiego w Londynie.
Badacze przeprowadzili metaanalizę prac dotyczących koronawirusa SARS-CoV-2 i wywoływanej przez niego choroby COVID-19, które ukazały się do 5 marca 2020 r. Wytypowali oni siedem badań, które łącznie objęły 1813 pacjentów z COVID-19, potwierdzonym testami laboratoryjnymi. Wyniki swoich obserwacji opublikowali na MedRxiv.org - stronie internetowej poświęconej badaniom naukowym.

COVID-19: duszność wiąże się z ciężkim przebiegiem choroby
Analiza wykazała, że duszność jest jedynym objawem COVID-19 silnie związanym z ciężkim przebiegiem tej choroby i koniecznością przyjęcia pacjenta na oddział intensywnej terapii.
Chorzy, u których wystąpił ten symptom, odnotowano 3,7 raza większe ryzyko ciężkiego przebiegu choroby oraz 6,6 raza większe ryzyko, że zostaną skierowani na OIOM (w porównaniu z pacjentami bez duszności).
Zdaniem kierownika zespołu badawczego Vageesha Jaina z Instytutu Zdrowia Globalnego Collegium Uniwersyteckiego w Londynie, chociaż duszność nie jest szczególnie częstym objawem u pacjentów z COVID-19, jej istotny związek zarówno z ciężkim przebiegiem choroby, jak i koniecznością przyjęcia pacjenta na oddział intensywnej terapii może pomóc lekarzom w szybszej identyfikacji potencjalnie ciężkich przypadków COVID-19.
Naukowcy wyliczyli także, że pacjenci z COVID-19, którzy znaleźli się na OIOM-ie, byli starsi (średnia wieku 62,4 lat) od pacjentów, którzy nie wymagali intensywnej terapii (średnia wieku 46 lat). Wśród chorych na oddziale intensywnej terapii znacznie wyższy odsetek stanowili mężczyźni (67,2 proc.).
COVID-19: pacjenci z POChP są najbardziej narażeni na ciężki przebieg choroby
Ponadto naukowcy wykazali, że największe ryzyko ciężkiego przebiegu choroby, jak również konieczności pobytu na OIOM-ie, występowało u pacjentów cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Było ono wyższe odpowiednio 6,4 raza oraz blisko 18 razy w porównaniu z pacjentami bez POChP.
Z kolei pacjenci z chorobami sercowo-naczyniowymi i nadciśnieniem tętniczym mieli zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 o 4,4 raza, natomiast ryzyko, że będą musieli trafić na OIOM - o 3,7 raza (w porównaniu z pacjentami bez tych schorzeń).
PRZECZYTAJ TAKŻE: Czy nadciśnienie zwiększa ryzyko COVID-19? Oświadczenie ESH
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: PAP