Coraz więcej noworodków pozostawianych w szpitalach. Winny wyrok TK ws. aborcji?
Jak informuje serwis prawo.pl, w 2021 roku, w porównaniu do poprzednich lat, o jedną czwartą wzrosła liczba noworodków pozostawionych przez rodziców w szpitalach. Eksperci wiążą ten fakt z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, z powodu którego terminacja ciąży płodu z wadą letalną stała się w Polsce bezprawna.

Prawo.pl dotarło do danych dotyczących liczby noworodków pozostawianych przez rodziców w szpitalach. Redakcja zastrzega jednak, że nie są one na tyle precyzyjne, by w sposób jednoznaczny powiązać fakt wzrostu liczby porzucanych dzieci z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci podkreślają, że z pewnością jest to jednak jeden z czynników mających wpływ na niepokojący trend.
Dane pochodzą z Centrum e-Zdrowia - uwzględniają dzieci pozostawione w szpitalach zarówno z powodów medycznych (na ten temat więcej informacji znajduje się w dokumentacji medycznej danego dziecka), jak i z innych przyczyn. Analiza danych z 2021 r. zawartych w w Polskim Rejestrze Wrodzonych Wad Rozwojowych nie została jeszcze zakończona - porównanie informacji z obu źródeł jest zatem jeszcze niemożliwe.
Ile wykonano legalnych aborcji, ile dzieci pozostawiono w szpitalu?
Jak zauważa prawo.pl, wzrost liczby noworodków zostawionych po urodzeniu w 2021 r. jest skokowy. W 2021 roku były to 643 noworodki. W 2020 r. - 506 noworodków, w 2019 r. – 527, w 2018 – 472, w 2017 – 544.
W jaki sposób wyrok Trybunału Konstytucyjnego wpłynął na liczbę legalnych zabiegów przerywania ciąży? W 2021 r. wykonano ich 107. To 10 razy mniej niż w poprzednich latach (w 2020 r. - 1076, w 2019 - 1110, w 2018 - 1076).
- Prawdopodobnie wzrost liczby dzieci pozostawianych w szpitalach ma związek z wyrokiem Trybunału. Taką tezę potwierdzają wszystkie trzy wskaźniki umieralności: okołoporodowej, noworodków i niemowląt. Wszystkie te wskaźniki w ostatnich dwóch latach wzrosły. (...) Obserwujemy, że po wyroku Trybunału Konstytucyjnego dzieci z wadą letalną lub zespołem wad letalnych rodzi się więcej i umiera więcej - mówi na łamach serwisu prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.
Polskie przepisy pozwalają legalnie dokonać aborcji:
- jeśli ciąża jest wynikiem przestępstwa,
- zagrożone jest zdrowie lub życie kobiety,
- istnieją medyczne przesłanki, potwierdzone badaniem prenatalnym, co do tego, że zachodzi prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny uznał ostatnią z przesłanek za niezgodną z polską ustawą zasadniczą.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Aborcja: jej całkowitego zakazu chce tylko 8 procent Polaków [SONDAŻ]
Porodówki w Polsce: jak znaleźć złoty środek między dostępnością a rentownością?
Źródło: Puls Medycyny