Co zyskają pielęgniarki i położne? Jest projekt ustawy o ich zawodach
Urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie płatny według zasad obowiązujących w przypadku ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy – to główna zmiana wprowadzana w projekcie ustawy o zmianie ustaw o zawodach pielęgniarki i położnej.
Do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, którego zapisy mają być jednym z elementów realizowania przez Ministerstwo Zdrowia zapisów porozumienia zawartego z organizacjami zrzeszającymi przedstawicieli środowiska pielęgniarskiego w lipcu 2018 r.

Dotychczas pielęgniarki i położne, by uczestniczyć w szkoleniach i konferencjach podnoszących ich kwalifikacje, musiały wykorzystywać swój urlop wypoczynkowy. Dzięki procedowanym obecnie przepisom uzyskają na ten cel dodatkowo 6 dni urlopu szkoleniowego – płatnego tak jak urlop wypoczynkowy. Udział w formach podnoszenia kwalifikacji będzie musiał potwierdzić organizujący je podmiot.
Co ponadto ustalono w porozumieniu pielęgniarek i położnych z Ministerstwem Zdrowia
Od stycznia 2019 r. ma się pojawić nowe świadczenie kontraktowane przez NFZ – porada pielęgniarska, normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych staną się również warunkiem kontraktowania świadczeń przez NFZ w zakresie świadczenia lecznictwo szpitalne. Planowane jest również wprowadzanie z czasem norm zatrudnienia w takich obszarach, jak opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, ambulatoryjna opieka specjalistyczna, rehabilitacja lecznica, leczenie uzdrowiskowe, stacjonarne świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej oraz opieka paliatywna i hospicyjna.
Jakie podwyżki dostaną pielęgniarki i położne od września 2018
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ile miejsc szkoleniowych dla pielęgniarek i położnych?
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG