Co może lekarz poz?
Narodowy Fundusz Zdrowia wydał specjalny komunikat, w którym przypominają lekarzom rodzinnym do czego upoważnia ich prawo- szczególnie w przypadku kontynuacji leczenia farmakologicznego pacjenta wcześniej leczonego w ramach AOS.
„Narodowy Funduszu Zdrowia przypomina, że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej jest autonomiczny w zakresie podejmowanych decyzji terapeutycznych i prowadzi leczenie zgodnie z posiadaną wiedzą i potrzebami zdrowotnymi pacjenta. Przypominamy również, że warunkiem koniecznym przy wystawianiu recept na leki refundowane przez lekarza POZ jest w każdym przypadku, w tym także w leczeniu chorób przewlekłych, udokumentowane rozpoznanie schorzenia - ustalone samodzielnie lub przez innych lekarzy specjalistów - także niebędących lekarzami ubezpieczenia zdrowotnego"- czytamy w komunikacie NFZ.
Urzędnicy płatnika podkreślają, że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może kontynuować leczenie farmakologiczne pacjenta zastosowane przez lekarza w poradni specjalistycznej, jeżeli stan zdrowia tego pacjenta nie wymaga konsultacji specjalistycznej. Dodatkowo zaświadczenie od lekarza z poradni specjalistycznej jest niezbędne tylko w przypadku, gdy "pacjent objęty leczeniem i stałą opieką poradni specjalistycznej wymaga okresowego monitorowania, zmiany lub korekty leczenia lub gdy lekarz POZ nie ma możliwości samodzielnego zweryfikowania zasadności ordynowania leków specjalistycznych".
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MM