Co dalej z oryginałami dokumentacji medycznej?
Lekarze rodzinni rozmawiają z resortem zdrowia na temat problemów z postępowaniem z dokumentacją medyczną. Punktem zapalnym okazują się postępowania prowadzone przez Rzecznika Praw Pacjenta oraz jednocześnie nakładane na świadczeniodawców przez sądy powszechne kary za brak oryginałów dokumentów.
W minionym tygodniu (5 maja) temat ten był przedmiotem rozmów pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a reprezentacją Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Reprezentanci PPOZ szeroko informowali o problemie postępowania z oryginałem dokumentacji medycznej w świetle żądań i postępowań Rzecznika Praw Pacjenta oraz poinformowali jednocześnie karach nakładanych na świadczeniodawców przez sądy powszechne za brak oryginału dokumentacji.
>>>NIK: szpitale i przychodnie nie dbają o dokumentację medyczną [KLIKNIJ]
"Minister Zdrowia zapowiedział nowelizację ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w tym zakresie jeszcze w roku 2016 - to dobra i ważna informacja. Prace są obecnie na etapie uzgodnień wewnętrznych, a wprowadzone zmiany mają jednoznacznie regulować postępowanie z oryginałem dokumentacji. Stanowisko deklarowane przez Ministra Zdrowia jest znane już od 2009 roku. Powyższy projekt ma być przekazany do uzgodnień zewnętrznych w ciągu najbliższych dni i będzie procedowany w Sejmie RP jesienią tego roku"– informuje Bożena Janicka.
W trakcie spotkania przedstawiciele lekarzy rodzinnych poruszyli również kwestię uzgodnień z jesieni 2015 roku - chodzi o realizację zapowiedzianych przez ministerstwo kolejnych zmian w zakresie sprawozdawczości, pakietu onkologicznego, kwalifikacji do szczepień, usunięcia wskaźnika diagnostycznego, czy kształcenia.
"Minister Zdrowia poinformował nas o prowadzonych rozmowach z Prezesem NFZ w zakresie realizacji omawianych powyżej zmian prawnych oraz z wielkimi oczekiwaniami nadmienił o toczących się pracach nad ustawą o Podstawowej Opiece Zdrowotnej (uzupełnienie braków kadrowych, konieczność prac nad obniżeniem limitu na listach POZ oraz o koniecznych kierunkach zmian prawnych, organizacyjnych i finansowych w POZ – co jednak wymaga polityki długofalowej). Wspomniał również o pracach zespołu do zmian systemowych, który analizuje zmiany w zakresie płatnika świadczeń. Prace zespołu zostały przedłużone do lipca bieżącego roku"– informuje Bożena Janicka.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MAR