Chorzy z rakiem jelita grubego apelują o dostęp do leczenia
Jesteśmy bardzo zaniepokojeni faktem zniknięcia z wykazu dwóch leków onkologicznych stosowanych w ramach programu lekowego B4 dotyczącego leczenia przerzutowego raka jelita grubego w Polsce - mówi Błażej Rawicki, prezes Fundacji EuropaColon Polska.
Od 1 lipca wejdzie w życie nowy projekt listy leków refundowanych, który już teraz wzbudza sporo kontrowersji. Swoje stanowisko w tej sprawie zajęło również środowisko pacjentów onkologicznych cierpiących na raka jelita grubego. Chodzi o wypadnięcie z refundacji dwóch leków stosowanych w terapii nowotworu. Leki te są stosowane w pierwszej, drugiej i trzeciej linii leczenia u chorych nie kwalifikujących się do leczenia operacyjnego. Z informacji wynikających ze sprawozdania kwartalnego NFZ, w roku 2018 było to ponad 2700 chorych.

„Przywrócenie powyższych leków na listę refundacyjną, jest kluczowe dla aktualnie leczonych osób, aby mogły kontynuować terapię oraz, aby przyszli pacjenci mogli z niej skorzystać. Mamy nadzieję, że to nieporozumienie zostanie szybko wyjaśnione i chorzy z rakiem jelita grubego będą mieli nadal dostęp do dotychczasowego leczenia” – wskazuje Błażej Rawicki.
Środowisko pacjentów wskazuje, że terapia nie tylko poprawia jakość życia, ale przede wszystkim je wydłuża, a obecnie i tak brakuje refundacji leków w linii 3. oraz 4.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prof. Reguła: Kolonoskopia uratowała 10 tys. Polaków przed rakiem jelita grubego
Od 10 lat pacjenci zmieniają oblicze polskiej onkologii
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG