Choroby zapalne jelit i zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego w gabinecie lekarza POZ
Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego to już niemal epidemia. Z jakimi najczęściej spotka się w swojej praktyce lekarz rodzinny? Jak wygląda schemat ich diagnostyki i leczenia zgodnie z najnowszymi rekomendacjami?
“Puls Medycyny dla specjalistów POZ - lekarza i pielęgniarki” to cykl webinarów stworzony z myślą o lekarzach zatrudnionych w systemie podstawowej opieki zdrowotnej. W jego ramach wykład dotyczący chorób zapalnych jelit i zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego wygłosił prof. dr hab. n. med. Piotr Eder - specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i gastroenterologii, zastępca kierownika Oddziału Klinicznego Gastroenterologii Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego w Poznaniu.
Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego coraz bardziej rozpowszechnione
Dolegliwości związane z przewodem pokarmowym pozostają jedną z częstszych przyczyn zgłaszania się do lekarzy rodzinnych. Najbardziej aktualną propozycją ich podziału są Kryteria Rzymskie IV, które dzielą tę grupę schorzeń na:
- choroby czynnościowe przełyku,
- choroby czynnościowe żołądka i dwunastnicy,
- choroby czynnościowe jelit,
- zaburzenia bólowe przewodu pokarmowego ośrodkowo-zależne,
- choroby czynnościowe pęcherzyka żółciowego i zwieracza Oddiego,
- choroby czynnościowe odbytu i odbytnicy,
- choroby czynnościowe u noworodków, niemowląt i dzieci młodszych,
- choroby czynnościowe u starszych dzieci i młodzieży.
Jak zwrócił uwagę prof. Piotr Eder, zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego są bardzo rozpowszechnione – można już nawet mówić o ich “epidemii”. Jest to przy tym bardzo szerokie pojęcie, stąd konieczność aktualizacji Kryteriów Rzymskich. Jedną z częściej występujących kategorii tych schorzeń są te związane z dolegliwościami pochodzenia przełykowego: zgaga czynnościowa, nadwrażliwość na refluks, gałka i czynnościowe zaburzenia połykania.
Jak rozpoznać zgagę czynnościową?
W swojej praktyce lekarze rodzinni często spotkają się ze zgagą czynnościową. Jak wiadomo, zgaga to objaw – najczęściej choroby refluksowej przełyku.
- Choroba refluksowa przełyku charakteryzuje się tym, że mamy nadmierną, patologiczną ekspozycję przełyku na refluks. Skorelowany z tą patologią jest obraz kliniczny choroby refluksowej. Podstawowym jej objawem jest zgaga. Ze zgagą czynnościową mamy do czynienia wówczas, gdy pacjenta nie cechuje zarzucanie treści żołądkowej do przełyku o charakterze patologicznym, a mimo to chory zgłasza zgagę – zwrócił uwagę prof. Eder.
Zgagę czynnościową można rozpoznać, gdy pierwsze objawy wystąpiły minimum 6 miesięcy wcześniej i utrzymują się zazwyczaj przynajmniej przez dwa tygodnie.
Kryteria diagnostyczne zgagi czynnościowej:
- piekący ból lub dyskomfort za mostkiem,
- objawy nie ustępują pomimo optymalnego leczenia hamującego wydzielanie kwasu solnego,
- bez cech wskazujących na chorobę refluksową przełyku lub EZP jako przyczynę objawów,
- bez istotnych zaburzeń motoryki przełyku.
Więcej w materiale wideo. Zachęcamy do obejrzenia!
ZOBACZ TAKŻE: Przewlekłe zespoły wieńcowe - jak może je rozpoznać i leczyć lekarz rodzinny?
Źródło: Puls Medycyny