Choroba afektywna dwubiegunowa - ważna jest wczesna diagnoza i terapia [WIDEO]
Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) to psychoza dotykająca, w pierwszym jej typie, ok. 1 proc. populacji, a w całym spektrum dwubiegunowym – ok. 3 proc. „To choroba o ogromnym ryzyku nawrotów, znacząco wpływająca na funkcjonowanie rodzinne, społeczne i zawodowe chorych” - mówi prof. Andrzej Czernikiewicz, specjalista psychiatra.
Wczesna diagnoza i terapia ChAD mają bardzo duże znaczenie. „Obecne możliwości badawcze pozwalają na wczesną identyfikację prodromu ChAD, tak by skrócić okres nieleczonej psychozy, który jest główną determinantą dalszego rokowania” - mówił prof. dr hab. n. med. Andrzej Czernikiewicz podczas 23. Bieszczadzkich Dni Psychiatrycznych w Arłamowie.
Współczesne badania potwierdzają, że głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na chorobę dwubiegunową jest obciążenie rodzinne. Natomiast wczesne objawy kliniczne prodromu ChAD obejmują:
- lęk,
- objawy depresyjne,
- a także podprogowe objawy hipomaniakalne.
Mogą wystąpić także zaburzenia poznawcze w postaci deficytów. Możliwa jest także zaskakująca poprawa funkcjonowania poznawczego. „Kolejnym wyzwaniem jest wczesna diagnoza konwersji z depresji w manię” - dodaje prof. Czernikiewicz. W tej sytuacji za główne wskaźniki konwersji uznaje się:
- rodzinną historię ChAD,
- wczesne zachorowanie na depresję,
- wystąpienie atypowych cech depresji,
- spowolnienie psychomotoryczne.
Prof. Andrzej Czernikiewicz: Halucynacje mogą towarzyszyć ChAD [WIDEO]
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Ewa Kurzyńska