Chmielowiec o zapowiadanych zmianach w POZ: odpowiadają na oczekiwania pacjentów
W jakim kierunku powinny iść zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej, aby pacjent jak najwięcej na nich skorzystał - odpowiada w rozmowie z “Pulsem Medycyny” Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

RPP podkreśla, że POZ jest fundamentem systemu ochrony zdrowia, co paradoksalnie okazało się w czasie pandemii COVID-19, w okresie jej największego nasilenia, czyli w roku 2020 i 2021, kiedy mieliśmy najwięcej skarg na POZ. Tam właśnie wtedy swoje pierwsze kroki kierowali pacjenci, co pokazało, że w POZ powinna być największa dostępność do świadczeń.
– Pacjenci w tych skargach przekazują swoje oczekiwania, to jak POZ powinna wyglądać. Te oczekiwania przekazują też organizacje pacjentów skupione w Radzie Organizacji Pacjentów przy RPP, obecnie jest to ponad 118 organizacji, w tym również organizacje parasolowe - wskazuje Bartłomiej Chmielowiec.
Rzecznik podkreśla też, że tak naprawdę pacjentowi zależy na tym, żeby być jak najlepiej zaopiekowanym, od samego początku do końca, aby nie musiał błądzić w systemie.
Dodaje: - Zapowiadane zmiany w POZ idą w kierunku odpowiadającym na oczekiwania pacjentów i organizacji pacjentów. Począwszy od zmian, które zostały wprowadzone w lipcu, czyli poszerzonego pakietu badań. Zmiany te idą jednak znacznie szerzej.
Materiał został zarejestrowany podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu (6-8 września 2022 r.). Zapraszamy do oglądania!
PRZECZYTAJ TAKŻE: Neumann-Podczaska: celem pilotażu przeglądu lekowego jest wypracowanie nowej usługi
Źródło: Puls Medycyny