Chłopaku, badaj jądra! Co miesiąc! [akcja]
Rak jądra jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn w wieku 20-44 lat i stanowi 24 proc. zachorowań na raka w tej grupie wiekowej. W ciągu ostatnich 20 lat u 20-24 latków stwierdza się dwukrotny wzrost zachorowań! Wczesne wykrycie raka jądra (I stopień zaawansowania) to prawie pewne wyleczenie! Jesteś młody badaj jądra!
Badanie jader: jak to robić?
- Unieś lekko worek mosznowy dłonią, sprawdź kształt oraz wagę każdego z jąder.
- Każde jądro weź delikatnie pomiędzy palec wskazujący i kciuk i starannie obmacaj. Bądź delikatny! Szukaj zgrubień, grudek lub guzków.
- Zgrubienie na tylnych ściankach to najądrza – doprowadzają nasienie do członka. Powinny tam być!
- Regularne badanie pozwoli Ci poznać konsystencję jąder i ich wielkość, więc każda zmiana będzie łatwiejsza do wychwycenia.
Kiedy badać?
Najlepiej raz na miesiąc poświęć 3 minuty na dokładne zbadanie jąder. Przynajmniej raz w roku warto odwiedzić urologa.
Co powinno zaniepokoić?
- powiększenie lub obrzęk jądra
- jakiekolwiek stwardnienie w jądrze; guz jest twardszy od prawidłowego miąższu
- dyskomfort w mosznie lub podbrzuszu
- pobolewanie jądra
Wspólna inicjatywa Tour de Pologne i Fundacji Rak'n'roll
Członkowie grupy kolarskiej WigRak są amatorami, ale na koncie mają już doniosłe sportowe sukcesy. W ubiegłym roku zasłynęli zdobyciem wszystkich sześciu szczytów Korony Warszawy (między innymi Kopa Cwila, Górka Szczęśliwicka, Kopiec Powstania Warszawskiego).
Ostatnio z sukcesem podjęli się nowego wyzwania - przejechali całą trasy Tour de Pologne na kultowych polskich rowerach składakach typu Wigry. 73. Tour de Pologne rozpoczął się w Radzyminie, a zakończył w Krakowie - kolarze mieli do pokonania ponad 1000 kilometrów. WigRak miało nieco ułatwione zadanie, bo nie pokonywali rund w miastach etapowych, ale nie zmienia to faktu, że cel i tak jest niezwykle ambitny.
Cele wspólnej akcji Fundacji i Tour de Pologne są dwa. Pierwszy jest charytatywny i polega na zbieraniu funduszy na Fundację Rak’n’Roll, a drugi edukacyjny, promujący profilaktykę raka jąder. Grupa WigRak udowodnia, że każdy może postawić sobie ambitny cel i go realizować niezależnie od posiadanego sprzętu i innych barier.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: oprac. maj