Chirurgiczna asysta lekarza: wnioski można składać do końca maja
Do 31 maja 2022 r. można składać wnioski na wiosenne postępowanie kwalifikacyjne na szkolenia specjalizacyjne z chirurgicznej asysty lekarza - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia już pod koniec zeszłego roku wprowadziło nową specjalizację dla absolwentów pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego, fizjoterapii oraz dietetyki, technologii żywności i żywienia człowieka, zarządzania, zdrowia publicznego (pod warunkiem ukończenia studiów I stopnia i uzyskania tytułu zawodowego licencjata na kierunku studiów w zakresie ratownictwa medycznego lub pielęgniarstwa).
Wiosenne postępowanie kwalifikacyjne na szkolenia specjalizacyjne z chirurgicznej asysty lekarza potrwa od 1 do 30 czerwca. Zainteresowane nim osoby mogą składać wnioski najpóźniej do 31 maja.
“Wniosek należy złożyć za pomocą Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych do wojewody właściwego ze względu na obszar województwa, na terenie którego kandydat zamierza odbywać szkolenie specjalizacyjne” - informuje resort zdrowia.
Wsparcie dla chirurga ogólnego
Zgodnie z założeniami, po sfinalizowaniu szkolenia chirurgiczny asystent lekarza uzyska kwalifikacje i umiejętności praktyczne, pozwalające na pomoc i asystę podczas wybranych procedur chirurgicznych.
“Asystent lekarza byłby przygotowany merytorycznie i technicznie do wykonywania określonych czynności przedoperacyjnych, którymi nie musiałby się zajmować już lekarz, m.in. wsparcie intensywnej terapii w czynnościach chirurgii ogólnej. Chirurgiczny asystent lekarza mógłby asystować przy stole operacyjnym, a także wykonywać określone czynności po zabiegach chirurgicznych. Ratownik medyczny, fizjoterapeuta i pielęgniarka, którzy uzyskają dodatkowe kwalifikacje po szkoleniu specjalizacyjnym, będą mogli odciążyć chirurga, w szczególności chirurga ogólnego” - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia dot. chirurgicznej asysty lekarza.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Chirurgiczna asysta lekarza receptą na brak chirurgów? Lekarze są innego zdania
Źródło: Puls Medycyny