Cesarskie cięcie a praca mózgu dzieci
Nie wszystkie reakcje niemowląt, które przyszły w ten sposób na świat, są takie same, jak urodzonych naturalnie. Nowe badanie pokazało, że trudniej utrzymują one koncentrację na interesującym je obiekcie.
Takie wyniki uzyskali naukowcy z York University. Jak tłumaczą, obecnie niewiele wiadomo o wpływie metody porodu na neurologiczny i psychologiczny rozwój dziecka.
W zorganizowanym przez nich badaniu wzięły udział 34 niemowlęta. Leżąc na plecach mogły oglądać obiekty ukazujące się na zawieszonym nad nimi ekranem.
Badacze zauważyli różnicę między reakcją dzieci urodzonych w naturalny sposób, a tych, których matki skorzystały z cesarskiego cięcia. "Nasze badania pokazały, że cesarskie cięcie ogranicza uwagę przestrzenną dziecka, która pozwala na koncentrację na konkretnym obiekcie zainteresowania." - mówi autor eksperymentu prof. Scott Adler.
Były też jednak podobieństwa. Uczeni nie znaleźli różnic w samym przyciąganiu uwagi niemowląt przez prezentowane im bodźce - maluchy tak samo zwracały wzrok w kierunku nowego obiektu.
Prof. Adler podkreśla wagę odkrycia w kontekście rosnącej liczby cesarskich cięć. Uczony mówi też o potrzebie dalszych badań m.in. sprawdzających, czy znaczenie ma przyczyna wyboru wspomaganego chirurgicznie porodu - np. doświadczane przez matkę komplikacje, a także czy tego rodzaju efekty są długotrwałe.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MAT