Centra kompetencji synonimem jakości w opiece zdrowotnej
Zmiany w systemie opieki zdrowotnej idą w kierunku opieki skoordynowanej, kompleksowej, zorientowanej na pacjenta, której fundamentem ma być jakość. Mają ją zapewniać centra kompetencji. Takie ośrodki już funkcjonują w onkologii.

Dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, zwraca uwagę, że w medycynie od lat pojawia się koncepcja budowania centrów kompetencji – ośrodków wysoko wyspecjalizowanych w diagnostyce i leczeniu. Obecnie trend ten rozwija się w dziedzinie onkologii.
Centra kompetencji: jakie są ich zadania?
– O wielu lat mówiliśmy o konieczności budowania breast cancer unitów, czyli centrów kompetencji leczenia raka piersi. Dzisiaj już mówimy o podobnych ośrodkach dla raka jelita grubego, raka płuca czy dla nowotworów układu moczowego - zaznaczyła dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, która uczestniczyła w debacie pt. “Wyzwania na rok 2023 w polskiej medycynie”, zorganizowanej przez “Puls Medycyny”.
– Centra kompetencji to miejsca, w których z chorym spotykają się specjaliści wszystkich dziedzin uczestniczących zarówno w diagnostyce, jak i w postępowaniu terapeutycznym - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie w Warszawie, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej.
Precyzuje, że taki interdyscyplinarny zespół ma za zadanie wybrać najlepszą, najskuteczniejszą i jednocześnie najbezpieczniejszą metodę leczenia.
Jakie jeszcze zdania spełniają takie ośrodki? Jak powinna być rozumiana jakość opieki zdrowotnej? Zapraszamy do oglądania.
Źródło: Puls Medycyny