CBOS: Polacy przekonani o skuteczności szczepień
93 proc. Polaków jest przekonanych, że szczepienia to najskuteczniejszy sposób na ochronę dzieci przed poważnymi chorobami, 86 proc. nie ma wątpliwości co do bezpieczeństwa szczepionek – wynika z najnowszego sondażu CBOS.
21 stycznia CBOS opublikował sondaż, który badał nastroje społeczne wokół zagadnień związanych ze szczepieniami i ruchem antyszczepionkowym. Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo, od 29 listopada do 9 grudnia 2018 r., na liczącej 942 osoby próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Według wyników sondażu jeden z postulatów ruchu antyszczepionkowego o tym, że szczepienia promowane są głównie przez wzgląd na interesy koncernów farmaceutycznych popiera 22 proc. Polaków. 18 proc. obawia się, że poddanie dziecka szczepieniu może mieć negatywny wpływ na jego zdrowie i rozwój.
Opinie o szczepieniach są słabo zróżnicowane społecznie. We wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych większość badanych uważa, że szczepienia są najskuteczniejszym sposobem ochrony dzieci przed poważnymi chorobami.
Nieco bardziej zróżnicowany społecznie jest pogląd, że szczepienia promowane są głównie dlatego, że leży to w interesie koncernów farmaceutycznych. Z poglądem tym częściej niż pozostali zgadzają się respondenci w wieku 45-54 lata (26 proc.), mieszkańcy miast od 20 tys. do niespełna 100 tys. mieszkańców (28 proc.), ankietowani z wykształceniem zasadniczym zawodowym (27 proc.), o dochodach per capita od 1300 zł do 1799 zł (28 proc.), a uwzględniając kwestie światopoglądowe – badani identyfikujący się z prawicą (28 proc.).
Wyniki opublikowane przez CBOS pokazują również, że dyskusja o bezpieczeństwie i skuteczności szczepień, która odbyła się w ciągu kilku ostatnich miesięcy w kontekście ostatecznie odrzuconej ustawy antyszczepionkowej poprawiła świadomość i wiedzę Polaków o zasadności podawania szczepionek. W porównaniu do lipca 2017 r. wyraźnie wzrósł odsetek badanych uważających, że szczepienia są bezpieczne (o 13 punktów procentowych) oraz negujących stwierdzenie, że szczepienia mogą wywoływać zaburzenia rozwojowe (wzrost o 14 punktów). Przybyło również respondentów uważających, że szczepienia są najskuteczniejszym sposobem ochrony przed poważnymi chorobami (wzrost o 7 punktów). Znacząco zwiększył się także odsetek badanych sprzeciwiających się opinii, że szczepienia promowane są głównie w interesie branży farmaceutycznej (wzrost o 16 punktów).
Polacy częściej niż półtora roku temu opowiadają się za obowiązkowymi szczepieniami przeciwko chorobom zakaźnym – uważa tak 87 proc. Polaków, w tej grupie respondentów zanotowano wzrost o 7 punktów procentowych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: PPOZ: Ostatni dzwonek dla niezaszczepionych przeciwko grypie
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG/PAP