CBOS: 69 proc. Polaków sprawdza online informacje o lekarzach i usługach medycznych
69 proc. badanych sprawdza online informacje o lekarzach i usługach medycznych, a 57 proc. poszukuje tą drogą danych na temat leków i ich działania - wynika z najnowszych danych CBOS.
Jak wynika z opublikowanych danych przez ostatnie cztery lata znacznie wzrosła popularność wykorzystywania internetu do kontaktów z lekarzami i placówkami medycznymi oraz kupowania online leków i suplementów diety. Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Internetowe Konto Pacjenta nadal niepopularne
Najwięcej użytkowników sprawdza online informacje o lekarzach i usługach medycznych (69 proc.), opinie na temat lekarzy (62 proc.), a ponadto poszukuje danych na temat leków i ich działania (57,proc.) - wynika z badania CBOS.
Nielicznym natomiast zdarza się używać Internetowego Konta Pacjenta (12 proc.). Rzadziej niż w celu informacyjnym respondenci wykorzystują internet do kontaktu z placówkami medycznymi i lekarzami. Ponad jedna trzecia odbiera przez internet wyniki badań, a więcej niż jedna czwarta umawia się w ten sposób na wizyty lekarskie.
Nieco mniej badanych internautów korzysta z e-recept otrzymywanych pocztą elektroniczną (26 proc.) Stosunkowo nielicznym zdarza się odbywać konsultację z lekarzem przez internet, np. za pośrednictwem poczty elektronicznej, czata lub rozmowy wideo (11 proc.) oraz zamawiać tą drogą recepty na leki (11 proc.).
Z badań wynika, że coraz większą popularnością cieszą się natomiast zakupy leków i asortymentu medycznego online. Leki dostępne bez recepty kupuje w sieci, co piąty badany (20 proc.), suplementy diety – również jedna piąta (20 proc.), a akcesoria medyczne i sprzęt rehabilitacyjny – 12 proc. Rzadziej kupowane są natomiast w ten sposób leki dostępne na receptę (4 proc.).
Ponad jedna piąta użytkowników internetu (22 proc.) uczestniczy w forach i grupach związanych ze zdrowiem i medycyną, przy czym tylko nieliczni spośród nich poza czytaniem wpisów innych, sami się tam wypowiadają (4 proc.) - pokazuje badanie CBOS.
Kobiety i młodzi użytkownicy chętniej szukają informacji o zdrowiu
W radzeniu sobie z problemami ze zdrowiem częściej internet wykorzystują kobiety niż mężczyźni, a także młodsi użytkownicy (poniżej 35 roku życia) - zwłaszcza w wieku 25-34 lata, najlepiej wykształceni, mieszkający w dużych miastach oraz uzyskujący najwyższe dochody per capita.
"Ta grupa respondentów w większym stopniu niż pozostali ustala sposób radzenia sobie z problemami zdrowotnymi na podstawie informacji znalezionych online i nie konsultuje tego z lekarzem" - wynika z badania CBOS.
Zwrócono uwagę, że zadawanie w internecie pytań dotyczących jakichś dolegliwości częściej deklarują także osoby, które charakteryzuje niewielkie zaufanie do swoich lekarzy.
Pandemia koronawirusa mogła wpłynąć na to, że wzrosło grono osób, które w sytuacji problemów ze zdrowiem pytają o swoje dolegliwości na stronach i forach internetowych oraz na podstawie informacji znalezionych w sieci decydują się na samoleczenie.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG/PAP/Magdalena Gronek