Budynek radioterapii w Białostockim Centrum Onkologii przejdzie modernizację
Modernizacja pochłonie 21 milionów złotych - z czego Unia Europejska dorzuci 8 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na przebudowę i zakup nowoczesnego tomografu komputerowego.
Unijne dofinansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.
- To są środki, które zostaną przeznaczone na modernizację, na przebudowę budynku nr 5, na zakup nowoczesnego tomografu komputerowego. Oczywiście przez to poprawi się jakość świadczonych usług, ale też skrócą się kolejki" - powiedział po podpisaniu umowy na dofinansowanie inwestycji, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.
BCO modernizuje się według zaleceń ekspertów
- Zalecenia Polskiej Unii Onkologii są takie, żeby pacjenci mieli szansę na leczenie w wysokospecjalistycznych centrach onkologii, gdzie mają gwarantowaną najwyższą jakość usług onkologicznych - powiedziała wicedyrektor BCO ds. medycznych dr Dorota Kazberuk.
Jak dodała, na ok. 100 pacjentów leczonych onkologicznie, 70 wymaga radioterapii. Niestety, choć ta metoda leczenia jest tak istotna w przebiegu terapii, nadal dostęp do niej jest w Polsce ograniczony. Radioterapia stanowi niezwykle ważny element opieki nad chorymi onkologicznie, obok chemioterapii i leczenia zabiegowego, ostatnie lata to także ogromny postęp w tej dziedzinie.
Wicedyrektor Kazberuk przypomniała, że pacjentom BCO potrzebny jest też coraz nowocześniejszy sprzęt jak tomograf, który zostanie zakupiony w ramach projektu.
– To da nam ogromną możliwość do rozszerzania naszych możliwości leczenia u pacjentów - zarówno radykalnie jak i paliatywnie - różnych chorób nowotworowych - mówiła i dodała, że chodzi m.in. o rzadkie nowotwory jak rak wątroby czy trzustki.
Specjaliści liczą, że sprzęt zwiększy skuteczność leczenia, szczególnie rzadszych i trudniejszych nowotworów - tacy pacjenci do tej pory często musieli być przekazywani ośrodkom w innych miejscach Polski.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Lekarze Instytutu Onkologii w Gliwicach pionierami w leczeniu promieniowaniem neuralgii nerwu trójdzielnego
Przetarg jeszcze w tym roku
Budynek radioterapii to jeden z najstarszych w strukturach BCO. Zostanie on wyburzony
– Zostanie jedynie bryła. Staramy się dostosowywać i wiemy, że jest taka potrzeba nie remontowania, ale jednak budowania od nowa - dodała dyrektor BCO Magdalena Borkowska.
Dyrekcja szpitala szacuje, że inwestycja pozwoli na przyjęcie większej liczby pacjentów i skróci czas oczekiwania na świadczenie o ok. 30 proc.
“Średni czas oczekiwania na udzielenie świadczenia rehabilitacji onkologicznej w trybie oddziału dziennego dla przypadków pilnych w 2019 r. wyniósł 23,5 dnia, natomiast w I kwartale 2020 r. wzrósł dwukrotnie - 46 dni. Natomiast dla przypadków stabilnych w 2019 r. wyniósł 195 dni, a w I kwartale 2020 r. wzrósł o ponad 30 proc. i wydłużył się do blisko 300 dni" - podaje ośrodek.
Przetarg zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku, a prace budowlane wystartują na początku przyszłego. Ich finał został przewidziany na pierwszy kwartał 2023 r.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Radioterapia w Polsce ma szansę dogonić nowoczesność
Radioterapia w leczeniu chorych na raka piersi stale się rozwija
Źródło: Puls Medycyny