Bromber w Senacie: z jednej strony słyszymy, że jesteśmy spóźnieni, a z drugiej że robimy „wrzutki”
Brak formalnych konsultacji społecznych we wszystkich obszarach regulowanych rządową nowelizacją, zbyt szeroki zakres tematyczny noweli, przeciągające się prace nad implementacją unijnych przepisów oraz brak ustawy o badaniach klinicznych - to główne zarzuty, które pojawiły się w trakcie debaty w Senacie nad nowelizacją ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej.

Senat na posiedzeniu plenarnym zajął się dziś rządową propozycją zmian w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej i niektórych innych ustawach. Sprawozdanie z prac senackiej Komisji Zdrowia przekazała senatorom szefowa Komisji, Beata Małecka-Libera. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że prace nad implementacją grupy przepisów dotyczących zawodu pielęgniarki i położnej zajęły rządowi trzy lata. Pierwsze upomnienie w tej sprawie ze strony UE wpłynęło w listopadzie 2019 roku - przypomniała szefowa senackiej Komisji Zdrowia.
Regulacje niezwiązane z tematem ustawy
Beata Małecka Libera zwróciła też kolejny raz uwagę, że w ustawie znalazły się dodatkowe regulacje, niezwiązane z głównym tematem ustawy.
- Widzimy nie tylko kwestie dodatkowych tematów, które zostały wrzucone do ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, ale po raz kolejny zwracamy też uwagę, że są to rozwiązania cząstkowe i czasowe, które wymagają uregulowania podstaw – podsumowała Beata Małecka Libera.
Senacka Komisja Zdrowia przyjęła ustawę z poprawkami z uwagi na konieczność pilnego wdrożenia unijnych przepisów.
Wiceminister Bromber: implementacja prawa unijnego to wspólny mianownik do wdrażania tych przepisów
Do poszczególnych zarzutów pod adresem zawartości ustawy oraz procedowania projektu odniósł się wiceminister zdrowia Piotr Bromber, który podkreślił, że w obszarze implementacji unijnych przepisów dotyczących pielęgniarek i położnych dwa razy odbyły się konsultacje z Komisją Europejską, w 2020 i 2021 roku. Chodziło o precyzyjne wyjaśnienie kwestii, które miały być uregulowane i wdrożone do polskiego prawodawstwa.
Na pytanie o etap wdrażania unijnych regulacji w tym zakresie w innych państwach UE, Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało pisemnie, że jest to kwestia monitorowana na bieżąco przez Komisję Europejską, a resort nie posiada na ten temat szczegółowych informacji.
– A zatem jest duża rozbieżność między odpowiedzią na piśmie od pana ministra a danymi, które znalazły się w ocenie skutków regulacji do tego projektu – wskazała senator Ewa Matecka.
- Z jednej strony słyszymy, że jesteśmy w niedoczasie, a z drugiej strony że dokonujemy jakichś „wrzutek” – mówił Piotr Bromber. – Przypomnę, że duża część tych regulacji dotyczy implementacji prawa unijnego, To jest wspólny mianownik do wdrażania tych przepisów - dodał.
Konsultacje ze środowiskiem się odbyły. Opozycja: powinny być na piśmie
Wiceminister zdrowia odniósł się także do kwestii konsultacji społecznych w odniesieniu do pozostałych regulacji, które znalazły się w rządowym projekcie:
– Rozmowy ze środowiskiem nie miały charakteru formalnego, ale to nie oznacza, że nie prowadziliśmy dyskursu zarówno jeśli chodzi o kwestie związane z badaniami klinicznymi, jak i egzaminów końcowych dla fizjoterapeutów i ratowników medycznych.
– Prawidłowo przeprowadzane konsultacje społeczne powinny być przeprowadzone na piśmie, a ich wyniki powinny być opublikowane – odpowiadali senatorowie opozycji.
Senatorowie deklarują głosowanie za ustawą z poprawkami
Do ustawy zostały zgłoszone dodatkowe poprawki, które umożliwiłyby leczenie obywateli Ukrainy i obywateli innych państwa walczących po stronie Ukrainy i poszkodowanych w wyniku działań wojennych. Jak poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, w lipcu do Polski trafiły już dwa transporty z rannymi.
Niezależnie od licznych krytycznych głosów pod adresem ustawy przygotowanej przez rząd i resort zdrowia, większość wypowiadających się senatorów zadeklarowała, że mimo uwag zagłosuje za jej przyjęciem. Głosowanie odbędzie się na bieżącym posiedzeniu Senatu, w bloku głosowań. Wstępnie, na piątek zostało już zaplanowane posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, która rozpatrzy poprawki Senatu.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ostra wymiana zdań na senackiej Komisji Zdrowia. Poszło o ustawę o zawodzie pielęgniarki i położnej
Źródło: Puls Medycyny