Braki leków pod lupą UE. Wzrost zachorowań to niejedyny problem
Zwiększona liczba zachorowań w okresie zimowym i opóźnienia w produkcji niektórych leków podsyciły problemy z zaopatrzeniem w większości państw członkowskich UE. Ale to niejedyny problem, z którym Unia będzie się mierzyć w najbliższych miesiącach. Branża farmaceutyczna ostrzega o kolejnych przyczynach braków leków.

Zwiększony popyt na antybiotyki, zwłaszcza dla dzieci, okazał się długotrwałym problemem zdrowia publicznego. Problem braku leków dotarł również do Stanów Zjednoczonych, gdzie FDA w październiku ostrzegła, że amoksycylina w postaci roztworu doustnego jest obecnie niedostępna.
Wykonawcza Grupa Sterująca ds. Niedoborów i Bezpieczeństwa Produktów Leczniczych (MSSG) od listopada obserwuje niedobór antybiotyków w Europie. Wraz z partnerami w rządzie i przemyśle farmaceutycznym grupa pracuje nad rozwiązaniem problemu niedoborów dostaw. Są też doraźne zalecenia dotyczące na przykład wydawania jednostkowych dawek leków. Według prognoz MSSG sytuacja ma się poprawić w nadchodzących miesiącach.
Jednak europejski problem związany z zaopatrzeniem w leki nie kończy się na antybiotykach. Pod koniec września organizacja Medicines for Europe wystosowała list otwarty do unijnych ministrów ds. energii i zdrowia, prosząc UE o obniżenie kosztów energii dla europejskiego sektora leków generycznych. Grupa branżowa wskazała na zaostrzające się problemy, takie jak inflacja, wojna na Ukrainie i historyczna presja cenowa, jako potencjalne zagrożenia dla generycznego przemysłu lekowego w Europie.
Źródło: https://www.fiercepharma.com/manufacturing/antibiotics-run-scarce-overseas-europe-outlines-drug-shortage-countermeasures
PRZECZYTAJ TAKŻE: Problemy z dostępnością paracetamolu i ibuprofenu. Krajowi producenci leków uspokajają
Źródło: Puls Medycyny