Botoks na migrenę
W przeprowadzonym badaniu uczestniczyło 18 pacjentów (średnia wieku 51 lat) cierpiących na migrenę, którzy zdecydowali się na zastosowanie botoksu w celu eliminacji zmarszczek na twarzy. Dziesięciu pacjentów skarżyło się na bóle migrenowe odczuwane jako zgniatanie czaszki, połączone z uciskiem na oczy, dziewięciu na bóle „eksplodujące" odczuwane jako wrażenie rosnącego ciśnienia wewnątrz głowy (jedna osoba zgłaszała oba rodzaje bólów).
Jeszcze większe zmniejszenie częstości ataków migreny stwierdzono w podgrupie pacjentów z bólami zgniatającymi i ocznymi - po leczeniu botoksem liczba ataków spadła u nich ze średnio 7,1 w ciągu miesiąca do 0,6. Jak dotąd nie udało się wyjaśnić, w jaki sposób toksyna botulinowa może wpływać na zredukowanie objawów migreny. Badacze spekulują, że wywołany przez nią paraliż mięśni twarzy może zaburzać przekazywanie informacji o bólu do mózgu.
Badanie opublikowane w lutym br. na łamach Archives of Dermatology (czasopismo naukowe należące do renomowanej grupy JAMA) nie jest pierwszym dotyczącym możliwości leczenia migreny za pomocą zastrzyków z botoksu. Uzyskiwane dotychczas wyniki nie były jednak zbyt spójne. Autorzy pracy zachęcają zatem do przeprowadzenia większych badań klinicznych dotyczących tego zagadnienia.
Obecnie iniekcje toksyny botulinowej typu A są stosowane w celu likwidacji zmarszczek oraz wykorzystywane w leczeniu pacjentów z połowiczym kurczem twarzy, niekontrolowanym kurczem powiek, kręczem karku, poudarową spastycznością kończyn górnych, ogniskową spastycznością w przebiegu dziecięcego porażenia mózgowego oraz ciężką nadpotliwością pach.
Źródło: Arch. Dermatol 2010, 146: 159-163.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: dr n. biol. Marta Koton-Czarnecka