Biden o inicjatywie Cancer Moonshot: Amerykanie poszukają leku i szczepionki, które wyeliminują raka
W poprzednich dekadach celem amerykańskiej nauki było postawienie człowieka na Księżycu. W kolejnych ma to być opracowanie innowacyjnych szczepionek lub leków, które pomogą wyeliminować choroby nowotworowe.

Prezydent USA Joe Biden wyznaczył też mającą polskie korzenie badaczkę Renee Wegrzyn na szefa nowej agencji biotechnologicznej ARPA-H, mającej zajmować się zaawansowanymi innowacjami.
Znalezienie leku na raka jak lot na Księżyc
– Dzisiaj wyznaczam długoterminowy cel dla inicjatywy Cancer Moonshot, by zmobilizować amerykańską innowacyjność - tak jak zrobiliśmy to, by dotrzeć na Księżyc - i znaleźć lek, który pokona raka, raz na zawsze - powiedział Biden podczas przemówienia w bibliotece prezydenckiej im. Johna F. Kennedy'ego w Bostonie. Wydarzenie zorganizowano w 60. rocznicę mowy Kennedy'ego, gdzie ogłoszono plany USA na podbój Księżyca.
Prezydent zaprezentował nowe szczegóły inicjatywy ogłoszonej na początku swojej prezydentury, która ma zreorganizować i zwiększyć nakłady na leczenie, badania i diagnozę nowotworów. Jak stwierdził, jednym z kluczowych elementów planu jest nowo utworzona agencja ARPA-H (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Zdrowia), powołana na kształt należącej do Pentagonu agencji DARPA, odpowiedzialnej m.in. za powstanie Internetu i systemu GPS. Biden ogłosił, że szefową nowej agencji zostanie Renee Wegrzyn, biolożka polskiego pochodzenia z doświadczeniem pracy w DARPA.
– Wyobraźcie sobie te możliwości: szczepionki, które chronią przed rakiem, tak jak te, które chronią przed HPV. Wyobraźcie sobie molekularne “kody pocztowe”, które kierowałyby leki i terapie genowe dokładnie do odpowiednich tkanek. Wyobraźcie sobie prosty test krwi podczas corocznych badań, który mógłby wykryć raka we wczesnym stadium (...). To tylko kilka pomysłów, które ukazują wielki potencjał ARPA-H - mówił Joe Biden.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Kraska zapowiada pełną refundację szczepień przeciw HPV od 2023 r.
Źródło: Puls Medycyny