Belgia: pierwszy przypadek małpiej ospy u dziecka. Prawdopodobnie zaraziło się od rodziców
Liczba zgłoszonych przypadków małpiej ospy w Belgii wzrosła do 671 - wynika z danych Instytutu Zdrowia Sciensano. W kraju stwierdzono też pierwszy przypadek dziecka, które zaraziło się małpią ospą.

Dziecko ma mniej niż trzy lata i prawdopodobnie zaraziło się od jednego z rodziców. Małpią ospą można zarazić poprzez bliski kontakt fizyczny, ale w większości przypadków dzieje się to poprzez kontakt seksualny.
Ryzyko przeniesienia małpiej ospy na dzieci? Niewielkie
Belgijski wirusolog Steven Van Gucht uważa, że nie ma niebezpieczeństwa szybkiego rozprzestrzeniania się małpiej ospy w szkołach lub przedszkolach.
– To ryzyko jest bardzo małe. Nie przejmowałbym się tym zbytnio. Jeśli zobaczymy u dziecka ospę, to najczęściej zaraziło się nią w gospodarstwie domowym, od matki lub ojca – powiedział ekspert telewizji VRT.
Belgia ma obecnie w sumie 671 potwierdzonych przypadków małpiej ospy; w zeszłym tygodniu było ich 624. Spośród chorych 31 osób trafiło do szpitala, ale nikt na oddział intensywnej terapii. Nie stwierdzono też zgonów z powodu małpiej ospy.
Małpia ospa: ruszyły badania kliniczne leku przeciwwirusowego
Rozpoczęły się badania kliniczne leku przeciwwirusowego, który może być pomocny w leczeniu małpiej ospy. Wyniki będą znane za kilka miesięcy.
– Głównym celem tego badania jest uzyskanie terapii przyspieszającej rekonwalescencję osób zakażonych wirusem małpiej ospy i skracającej ich kwarantannę – powiedział BBC News jeden z autorów badania o nazwie "Platinum", prof. Peter Horby z Oxford University.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prof. Zajkowska: małpia ospa jest zagrożeniem dla osób z obniżoną odpornością
Małpia ospa u dzieci: pierwsze przypadki w USA
Źródło: Puls Medycyny