Będzie zmiana przepisów dotyczących wystawiania kart zgonu
W Ministerstwie Zdrowia przygotowano już projekt ustawy o stwierdzaniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów. Przyjęcie go przez Radę Ministrów zaplanowano na drugi kwartał 2019 roku.
Konieczność uregulowania tego obszaru kilkakrotnie sygnalizował Ministerstwu Zdrowia rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, do którego regularnie wpływają skargi na problemy z uzyskaniem przez osoby bliskie kart zgonu, w tym przede wszystkim na odmowę jej wystawienia.

„Nie można akceptować faktycznej niemożności realizacji tego obowiązku, w szczególności w sytuacji dużego stresu i obciążeń związanych ze śmiercią osoby bliskiej. Dlatego z satysfakcją przyjęliśmy deklarację Ministerstwa Zdrowia dotyczącą podjęcia prac nad przepisami, zwracając uwagę na konieczność określenia źródła finansowania dla nowego rozwiązania systemowego. Zgodnie z „Wykazem prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów określono na II kwartał 2019 r.” – czytamy w komunikacie prasowym Biuro RPP.
W opinii Bartłomieja Chmielowca, obecne przepisy [ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2017 r. poz. 912) – przyp. red.] powstały w zupełnie innej rzeczywistości prawnej, organizacyjnej i są nieadekwatne do zmian, które zaszły w systemie ochrony zdrowia.
„Konieczne jest pilne uregulowanie przepisów, które precyzyjnie określałyby, jaki lekarz i kiedy ma stwierdzać akt zgonu. Może się bowiem zdarzyć, iż osoba zmarła nie leczyła się w ostatnich latach swojego życia u żadnego lekarza, albo uzyskiwała świadczenia u lekarza oddalonego o kilkadziesiąt albo kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania” – tłumaczy Bartłomiej Chmielowiec.
Projekt ustawy o stwierdzaniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów reguluje kwestie stwierdzania zgonu, który nastąpił poza szpitalem, w tym procedury stwierdzania zgonu, wynagradzania lekarzy stwierdzających zgon oraz lekarzy powoływanych przez wojewodę (koronerów), a także zasady sporządzania kart zgonu.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MMD