Będzie protest pracowników ochrony zdrowia. Znamy datę i postulaty
aktualizacja: 03-08-2021, 15:34
Protest pracowników ochrony zdrowia planujemy 11 września o godzinie 12 w Warszawie. Będą na nim lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni, technicy medyczni, pracownicy niemedyczni - poinformowała 2 sierpnia Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP.
– 2 sierpnia został zawiązany komitet protestacyjno-strajkowy z przedstawicieli ogólnopolskich związków zawodowych zawodów medycznych zrzeszonych w branży ochrony zdrowia Forum Związków Zawodowych, jak również z przedstawicieli samorządów zawodów medycznych - poinformowała podczas konferencji prasowej w Naczelnej Izbie Lekarskiej w Warszawie Krystyna Ptok, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
Medycy chcą pilnego spotkania z premierem
– Celem tego komitetu jest przede wszystkim doprowadzenie do pilnych rozmów z premierem rządu Mateuszem Morawieckim. Jako środowisko czujemy się zlekceważeni przez rządzących. Wnioskowaliśmy już dużo wcześniej o spotkanie z premierem. Było to pod koniec czerwca, przy ustalaniu ustawy o najniższych wynagrodzeniach. Nie doczekaliśmy się - mówiła Krystyna Ptok.

Jak dodała, “sytuacja po uchwaleniu ustawy o najniższych wynagrodzeniach jest dla środowisk medycznych i niemedycznych w ochronie zdrowia bulwersująca”.
Wielu pracowników nie zostaje objętych regulacją wynagrodzeń, jak również dochodzi do sytuacji zmiany stanowisk pracy - zaznaczyła Ptok.
Protest medyków 11 września 2021: jakie są postulaty pracowników ochrony zdrowia
Podczas konferencji zaprezentowano pięć głównych postulatów zawiązanego Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.
- Znacznie szybszy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej do wysokości nie 7 proc., a 8 proc. PKB.
- Zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej, celem zahamowania emigracji zewnętrznej (zagranicznej) i wewnętrznej (do sektora prywatnego) pracowników opieki zdrowotnej.
- Zwiększenie liczby finansowanych świadczeń dla pacjentów oraz poprawa dostępności pacjenta do świadczeń.
- Podwyższenie jakości świadczeń dla pacjentów, ponieważ “Polska jest krajem UE, a nie WNP, potrzebna jest opieka lekarska, pielęgniarska, ale też fizjoterapeutyczna, rehabilitacyjna i farmaceutyczna oraz dostęp do nowoczesnych form diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej”.
- Zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie ochrony zdrowia do poziomów średnich w krajach OECD i UE, szczególnie w sytuacji starzenia się społeczeństwa i zwiększania się zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej.
Protest pracowników ochrony zdrowia 11 września: kto weźmie w nim udział
– Domagamy się spotkania z premierem opartego o konkrety, a nie o ustawę, która w tej chwili tylko wywołała gniew, dlatego że cementuje bardzo złą sytuację kadrową, Uważamy, że to ostatni czas na to, aby poprawić złą sytuację w ochronie zdrowia - wskazywała szefowa OZZPiP.
Ptok poinformowała, że protest pracowników ochrony zdrowia planowany jest 11 września o godzinie 12 w Warszawie. - Będą na nim lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni, technicy medyczni, pracownicy niemedyczni - mówiła.
- Mamy w tej chwili najgorszy wskaźnik, jeśli chodzi o liczbę lekarzy na 10 tys. mieszkańców. W Polsce wynosi on 23,79. Jest to najniższy wskaźnik, jeśli chodzi o wszystkie państwa UE (gorszy wskaźnik jest tylko w Bośni i Hercegowinie oraz Albanii - red.). 12 proc. czynnych zawodowo lekarzy to osoby powyżej 70. roku życia. Ten wskaźnik będzie się powiększał o półtora procenta rocznie. Przyjdzie taki moment, że nie będzie nas miał kto leczyć. Zapaść kadrowa powoduje, że od 1 lipca w wielu województwach zamykane są oddziały. Z doświadczenia wiem, że potem trudno będzie je odtworzyć - wskazywała z kolei Grażyna Cebula-Kubat, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
W jej ocenie lekarze zostali potraktowani “w ustawie i w ustach pana ministra Niedzielskiego bardzo niesprawiedliwie”. - Powiedział, że nie możemy dostać więcej podwyżki niż 19 zł brutto, ponieważ dużo zarabiamy, 13 tysięcy. Jesteśmy jedyną grupą zawodową, gdzie do umowy o pracę włączone są wszystkie dodatki włącznie z dyżurami. 13 tysięcy to najczęściej przepracowanych 300 godzin miesięcznie, a powinniśmy przepracować 168 - podsumowała Cebula-Kubat.
19 sierpnia do protestu medyków dołączyli też ratownicy medyczni.
Protest medyków 11 września: skład komitetu protestacyjnego
W skład Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego wchodzą:
- Z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych: Krystyna Ptok - przewodnicząca OZZPiP, Longina Kaczmarska - wiceprzewodnicząca OZZPiP.
- Z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy: Grażyna Cebula-Kubat - wiceprzewodnicząca Zarządu Krajowego OZZL, Zdzisław Szramik -wiceprzewodniczący Zarządu Krajowego OZZL.
- Z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii: Ewa Ochrymczuk - przewodnicząca OZZPDMiF, Dorota Kowalczyk-Cyran - wiceprzewodnicząca OZZPDMiF.
- Z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Radioterapii: Monika Mazur - przewodnicząca OZZTMR, Agata Wajdzik - wiceprzewodnicząca OZZTMR.
- Z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Bloku Operacyjnego Anestezjologii i Intensywnej Terapii: Beata Rozner - przewodnicząca OZZPBOAiIT, Wioletta Słowińska - wiceprzewodnicząca OZZPBOAiIT.
- Ze Związku Zawodowego Pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Publicznej: Beata Kalicka - Przewodnicząca ZZPMSWiAP.
- Z Naczelnej Izby Lekarskiej: Artur Drobniak - wiceprezes NRL, Michał Bulsa - członek Prezydium NRL.
- Z Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych: Mariola Łodzińska - wiceprezes NRPiP, Andrzej Tytuła - członek Prezydium NRPiP.
- Z Krajowej Izby Fizjoterapeutów: Maciej Krawczyk - prezes KRF, Tomasz Niewiadomski - Wiceprezes KRF.
- Z Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych: Alina Niewiadomska - prezes KRDL, Matylda Kłudkowska - wiceprezes KRDL.
- Z Naczelnej Izby Aptekarskiej: Elżbieta Piotrowska-Rutkowska - prezes NIA, Małgorzata Pietrzak - wiceprezes NIA.
- Z Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego - Roman Badach-Rogowski - przewodniczący KZZPRM.
- Z Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych - Jarosław Madowicz - prezes PTRM.
- Z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii - Cezary Staroń - przewodniczący OZZTME, Ewa Dziadura-Józefowska - wiceprzewodnicząca OZZTME.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wydatki na zdrowie do 7 proc. PKB. Rząd przyjął projekt ustawy
Źródło: Puls Medycyny