Będzie pilotaż elektronicznych spirometrów w POZ i AOS. Skorzystają dorośli ozdrowieńcy
Ministerstwo Zdrowia uruchomi pilotaż elektronicznych spirometrów w POZ i AOS. Jego celem jest ocena urządzeń i ich wykorzystania w praktyce jako narzędzia umożliwiającego badanie czynnościowe układu oddechowego w sposób zdalny u pacjentów powyżej 18. r.ż. i przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2.

Projekt rozporządzenia MZ w sprawie pilotażowego programu wykorzystania elektronicznych spirometrów skierowano do ogłoszenia w poniedziałek (3 stycznia).
Pilotaż tylko dla pełnoletnich pacjentów
Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia, celem pilotażu elektronicznych spirometrów w POZ i AOS jest ocena urządzeń i ich wykorzystania w praktyce jako narzędzia umożliwiającego badanie czynnościowe układu oddechowego w sposób zdalny u pacjentów powyżej 18. roku życia i przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Chory musi mieć stwierdzone zaburzenia poziomu saturacji i tętna. Z elektronicznego spirometru w ramach pilotażu będzie mógł skorzystać:
- lekarz podstawowej opieki zdrowotnej
- lekarz specjalista w dziedzinie chorób płuc albo lekarz ze specjalizacją I stopnia w dziedzinie chorób płuc lub w trakcie specjalizacji w dziedzinie chorób płuc - w ramach AOS
MZ dostarczy spirometry placówkom
Program pilotażowy będzie realizowany w trzech etapach.
“Podmioty lecznicze będące realizatorami programu, otrzymają (...) elektroniczne spirometry, które następnie udostępnią wskazanym w projekcie świadczeniobiorcom, umożliwiając im tym samym zdalną diagnostykę. Zarówno jakość udzielanych w tym zakresie świadczeń opieki zdrowotnej, satysfakcja świadczeniobiorców z przeprowadzanego badania, jak i wpływ tego rozwiązania na sposób funkcjonowania podmiotów leczniczych, będą w ramach ewaluacji programu pilotażowego oceniane na podstawie ankiet (...), niezwłocznie po realizacji świadczenia opieki zdrowotnej z wykorzystaniem elektronicznego spirometru, zamieszczanych na platformie DOM” - informuje MZ.
Jak zaznacza resort, realizacja pilotażu będzie wymagała wdrożenia dodatkowych funkcjonalności w ramach platformy DOM.
Nabór do pilotażu przeprowadzi MZ i będzie on miał charakter otwarty. MZ liczy na oferty z całej Polski, które będą zawierały szacunkową liczbę pacjentów objętych pilotażem.
“Przyjęta minimalna liczba świadczeniobiorców objęta programem pilotażowym, jest podyktowana m.in. planowanym zakupem 1000 sztuk urządzeń przeznaczonych do realizacji pilotażu” - dodaje MZ.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prof. Śliwiński: pojawiła się nowa, nieznana wcześniej choroba płuc - post-COVID-19
Ograniczenie badań spirometrycznych w czasie COVID-19
Źródło: Puls Medycyny