BCC: priorytety i rekomendacje w ochronie zdrowia
Gospodarczy Gabinet Cieni BCC opublikował raport, zawierający m.in. rekomendacje i wyznaczający priorytety w rozwoju ochrony zdrowia. Ustosunkował się także do projektowanych zmian na rynku farmaceutycznym.
Korzystne działania resortu

Zdaniem ekspertów z BCC, podpisanie umów na leczenie z lekarzami POZ i szpitalami to działanie, które zasługuje na aprobatę. „Świadczenia medyczne zaplanowano w 2017 roku wprawdzie o 4 mld zł więcej, niż w ubiegłym roku, nie wiadomo jednak ile pochłoną z tego dodatkowe wynagrodzenia związane z podwyżkami płac w ochronie zdrowia” – czytamy w raporcie.
Dobrym posunięciem jest także rezygnacja z likwidacji składki na ZUS i NFZ w związku z rezygnacją z wprowadzenia jednolitego podatku. Korzystne było również otwarcie się na konsultacje społeczne w kwestii ustawy o POZ. To ważny projekt systemowy, który ma zintegrować opiekę i podwyższyć jakość i bezpieczeństwo udzielanych świadczeń.
Specjaliści docenili także intensywność działań ministerstwa zdrowia i podejmowane inicjatywy, m.in. utworzenie Systemu Obsługi List Refundacyjnych, zmiany w pakiecie onkologicznym czy przegląd koszyka gwarantowanych świadczeń zdrowotnych.
Brak spójnej wizji, zagrożenie dla przedsiębiorców
BCC przestrzega jednak przed nadmiernym optymizmem. Zaznacza, że rząd nie przedstawił żadnej spójnej wizji ochrony zdrowia, a przedstawiona strategia „Narodowej Służby Zdrowia” jest zbyt ogólna. Podkreśla, że proponowane rozwiązania „na górze” wymagają szeregu zmian prawnych związanych z ochroną zdrowia. Eksperci twierdzą, że poszczególne rozwiązania przedstawione przez resort są niekorzystne, a w niektórych przypadkach sprzeczne ze sobą.
Eksperci, opiniując ustawę o sieci szpitali i rozporządzenie dot. ratownictwa medycznego, ocenili, że w takiej formie stanowią one poważne zagrożenie dla istnienia wielu podmiotów prywatnych świadczących usługi medyczne, których inwestycje w naszym systemie ochrony zdrowia ocenia się na 7 mld zł.
Jak zaznacza BCC, finansowe ryczałtowanie nie będzie motywowało placówek do podnoszenia jakości świadczeń zdrowotnych i negatywnie odbije się na pacjentach. „Nie uwzględnienie w sieci istniejących ośrodków kardiologicznych spowoduje drastyczne obniżenie dostępności usług sercowo- naczyniowych, głównie w małych miastach i na wsi, a obniżki wycen procedur kardiologicznych spowodują dodatkowo spadek ich jakości” – głosi raport.
Specjaliści wzięli też pod lupę rynek farmaceutyczny. Negatywnie ocenili Projekt wycofania ze sprzedaży aptecznej suplementów diety i kosmetyków. Ma to spowodować osłabienie branży aptecznej oraz brak dostępu pacjentów do fachowego poradnictwa farmaceuty.
Konieczne jest także opracowanie rządowego dokumentu Polityka Lekowa Państwa, który zawierałby plan rozwoju rynku, a także uporządkowanie nadzoru nad rynkiem farmaceutycznym,. BCC proponuje też wsparcie przedsiębiorców w tworzeniu systemu Narodowej Organizacji Weryfikacji Produktów Leczniczych.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: ANNA JANCZEWSKA-RADWAN/ minister ds. systemu ochrony zdrowia Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC/oprac. kl