Badania psychologiczne powoływanych do wojska: projekt w uzgodnieniach
Projekt rozporządzenia MON w sprawie badań psychologicznych osób powoływanych do czynnej służby wojskowej został skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

Projekt realizuje upoważnienie zawarte w ustawie o obronie ojczyzny. Nowa regulacja uwzględnia istnienie wojskowych centrów rekrutacji (WCR).
Przeciwwskazania do pełnienia czynnej służby wojskowej
W projekcie uregulowano m.in. zakres wykonywanych badań. Jest to wywiad psychologiczny oraz badanie diagnostyczne, w tym ocena sprawności intelektualnej, diagnostyka cech osobowości (ocena poziomu dojrzałości emocjonalnej i społecznej, funkcjonowania w sytuacjach trudnych i stresowych oraz działania i podejmowania decyzji w sytuacjach zagrożenia), a także diagnostyka sprawności psychomotorycznej.
Psycholog na podstawie wyników badania wyda orzeczenie stwierdzające istnienie lub brak przeciwwskazań do pełnienia czynnej służby wojskowej.
Projekt reguluje także tryb odwoływania się od orzeczeń psychologicznych. Opisano w nim również m.in. tryb kontroli wykonywania i dokumentowania badań; sposób postępowania z dokumentacją związaną z badaniami psychologicznymi oraz wzór orzeczenia.
Badanie do trzy lata
W rozporządzeniu zapisano m.in., że dokumentację badań psychologicznych przechowuje się w WCR przez okres 20 lat, licząc od 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym dokonano ostatniego wpisu. Po upływie tego czasu dokumenty podlegają komisyjnemu zniszczeniu.
Termin ważności badań psychologicznych wyniesie trzy lata od ostatniego badania, zakończonego wydaniem orzeczenia o braku przeciwwskazań do pełnienia służby.
Rozporządzenie miałoby wejść w życie 23 kwietnia 2022 r.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Orzekanie o zdolności do prowadzenia pojazdów: nadzór nad lekarzami orzecznikami i psychologami jest nierzetelny [RAPORT NIK]
Prof. Gielerak o wyzwaniach stojących przed ochroną zdrowotną w związku z wojną na Ukrainie
Źródło: Puls Medycyny