Awatary pomocne w leczeniu schizofrenii [WIDEO]
Jednym z objawów psychozy są halucynacje słuchowe, których doświadcza ok. 25 proc. pacjentów ze schizofrenią. Oprócz leków pomocna może być terapia z użyciem wirtualnego awatara, stworzonego przy użyciu technologii komputerowej.
Pierwsze objawy schizofrenii dają o sobie znać najczęściej w młodym wieku. W Polsce na schizofrenię choruje ok. 400 tys. osób. To choroba przewlekła, która przebiega z okresami nawrotów, ale przy odpowiednim leczeniu pacjent nie doświadcza symptomów.
„U ok. 80-85 proc. pacjentów, u których wystąpił jeden epizod schizofrenii, pojawiają się kolejne. Podstawową funkcją terapii farmakologicznej jest leczenie pacjenta w okresie psychozy, a także zapobieganie nawrotom. Tak długo, jak pacjent będzie przyjmował zapisany lek, tak długo nie wystąpi nawrót i nie będzie hospitalizowany" – mówił prof. István Bitter z Uniwersytetu w Budapeszcie podczas kongresu EPA 2019, który odbył się w Warszawie.
Prof. István Bitter przytoczył dane z Węgier, z których wynika, że spora część pacjentów przestaje przyjmować zapisany lek już po upływie pierwszego miesiąca terapii. Po trzech miesiącach z przyjmowania farmaceutyku rezygnuje już ponad połowa chorych, a po roku - prawie wszyscy. Przełomem w terapii schizofrenii okazały się leki długodziałające (long-acting antipsychotic injections, LAI), podawane w iniekcjach raz na jakiś czas (w Polsce refundowane są leki podawane w iniekcji raz na miesiąc). Z danych zbieranych przez 20 lat w Finlandii wynika, że wskaźnik nawrotów i hospitalizacji jest najniższy wśród pacjentów przyjmujących leki typu LAI.
Podczas kongresu EPA 2019 mówiono także o nowościach w leczeniu schizofrenii, do których zaliczana jest terapia z użyciem awatarów. Znajduje ona zastosowanie u chorych, którzy doświadczają omamów słuchowych. Z pomocą nowoczesnych technologii komputerowych tworzy się na potrzeby pacjenta awatar istoty, z którą – zdaniem chorego – rozmawia. Terapeuta pomaga w dialogu. Z czasem awatar stopniowo znajduje się pod kontrolą chorego. Wizualizacja halucynacji ma prowadzić do złagodzenia objawów, obniżenia poziomu lęku oraz poprawy jakości życia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Warszawa gościła psychiatrów z całego świata [RELACJA z EPA 2019]
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Ewa Kurzyńska