ASCO 2022 – czy czeka nas rewolucja w leczeniu raka piersi?
Podczas tegorocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) przedstawiono przełomowe wyniki badania DESTINY-Breast04, które zostały przyjęte przez uczestników spotkania owacją na stojąco. Mogą one zrewolucjonizować podejście do leczenia pacjentek z rakiem piersi, przekonuje dr. hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski, prof. CMKP.

W sesji plenarnej konferencji ASCO 2022 zaprezentowano wyniki badania DESTINY-Breast04, w którym oceniono lek trastuzumab derukstekan, będący koniugatem przeciwciała monoklonalnego - trastuzumabu, z ośmioma cząsteczkami leku cytostatycznego – pochodnej irinotekanu. Wykazano, że trastuzumab derukstekan jest skuteczny u pacjentek z rakiem piersi z niską ekspresją receptora HER2. Szacuje się, że stanowią one ponad połowę wszystkich chorych na ten nowotwór.
– Jestem przekonany, że trastuzumab derukstekan zdecydowanie zasłużył na taką owację i wpłynie w sposób korzystny na losy dużej grupy chorych na raka piersi. Należy sądzić, że wyniki badania DESTINY-Breast04 spowodują zmianę paradygmatów – stwierdził prof. Tadeusz Pieńkowski.
Podczas spotkania przedstawiono także wyniki badań dotyczących leczenia uzupełniającego chorych na raka piersi oraz raka piersi potrójnie ujemnego.
Ekspert odniósł się także do innych wątków poruszonych w trakcie tegorocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, takich jak m.in.: nierówny dostęp do opieki medycznej i badań klinicznych na świecie czy wpływu pandemii COVID-19 na onkologię.
Zapraszamy do oglądania.
Źródło: Puls Medycyny