Artrogrypoza – w krakowskim szpitalu potrafią sobie z nią poradzić
Artrogrypoza to termin określający niepostępujące liczne przykurcze wewnątrzstawowe stwierdzane u dziecka w momencie urodzenia. Przejawiają się często skomplikowanymi i trudnymi do leczenia deformacjami kończyn. Dzieci dotknięte artrogrypozą mają zniekształcone zarówno ręce, łokcie czy barki, jak i kończyny dolne – stopy, kolana i biodra. Tylko nieliczne ośrodki na świecie podejmują się leczenia małych pacjentów z tą rzadką chorobą.
Szacuje się, że u ok. 1/100-1/200 żywo urodzonych noworodków występują wrodzone przykurcze stawowe obejmujące jeden lub więcej stawów i charakteryzujące się różnym stopniem nasilenia, od np. jednostronnej idiopatycznej stopy końsko-szpotawej, przykurczu drobnych stawów międzypaliczkowych rąk lub tzw. wrodzonego zwichnięcia stawów biodrowych do nasilonych, uogólnionych zespołów przykurczy jak np. w amioplazji, czyli najbardziej typowej i najczęstszej postaci artrogrypozy.
Podstawowym czynnikiem doprowadzającym do płodowego usztywnienia stawów jest brak czynnych ruchów płodu (czyli tzw. akinezja). Najczęstszą przyczyną braku ruchów płodu są czynniki neurogenne – 70-80 proc. przypadków.

Leczenie artrogrypozy wymaga wielowymiarowego działania i zintegrowanego postępowania specjalistycznego, fizjoterapeutycznego i psychologicznego w celu maksymalnego usprawnienia kondycji fizycznej i osiągnięcia możliwie wysokiego poziomu samodzielności dziecka. W zaawansowanych deformacjach stawów wykonuje się operacje korekcyjne redukujące przykurcze. Niezbędnym i podstawowym narzędziem usprawniającym pacjenta z artrogrypozą jest rehabilitacja ruchowa i fizjoterapia.
W Krakowie istnieje jedyne w Polsce Centrum Leczenia Artrogrypozy (Uniwersytecki Szpital Dziecięcy), z którym współpracuje Krakowski Szpital na Klinach. W ubiegłym tygodniu dwóch krakowskich ortopedów, dr hab. n. med. Bartłomiej Kowalczyk oraz dr n. med. Jarosław Feluś, przeprowadzili korekcji stopy u 6-letniego Georgija z Ukrainy.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Kompleksowa pomoc dla dzieci w Centrum Leczenia Artrogrypozy
„Georgij cierpi na rzadką, genetycznie uwarunkowaną artrogrypozę. Stopy chłopca były zniekształcone i utrudniały mu chodzenie, noszenie normalnych butów. Operacja przebiegła pomyślnie, mamy nadzieję, że niedługo Georgij dołączy do kolegów w swojej szkole. Leczenie dzieci z artrogrypozą jest trudne, wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale i zaangażowania wielu osób w proces leczenia. Cieszy mnie, że także w Szpitalu na Klinach możemy świadczyć takie usługi dla pacjentów z Polski i z zagranicy” – mówi dr hab. Bartłomiej Kowalczyk z Krakowskiego Szpitala na Klinach.
Operacja pacjenta z artrogrypozą łączy doświadczenia chirurgów z nowymi technologiami. Jeszcze na sali operacyjnej, bezpośrednio po zabiegu, ortotyk za pomocą skanera 3D wykonuje komputerowy model korygowanej kończyny, uzupełniony o jej dokładne pomiary przy pomocy precyzyjnych narzędzi. Służą one do idealnego dopasowania przeznaczonej dla pacjenta kortezy, czyli łuski, wykonanej z wysokiej klasy materiałów, zabezpieczającej kończynę przed ponownym zniekształceniem.
Takie postępowanie jest standardem w leczeniu artrogrypozy i znacząco poprawia wyniki leczenia oraz możliwości funkcjonowania pacjentów.
Więcej informacji o artrogrypozie na stronie www.artrogrypoza.eu.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: IKA