Arłukowicz: w starciu z gigantami opłacają się wspólne zakupy unijne
Większą siłę ma partner z kilkuset milionami potencjalnych pacjentów niż kilkudziesięcioma – mówi na łamach “Dziennika Gazety Prawnej” Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia. Jego zdaniem istotne jest tworzenie wspólnych zakupów leków nawet na poziomie europejskim.

Bartosz Arłukowicz udzielił wywiadu na łamach “Dziennika Gazety Prawnej”, w którym odniósł się do wprowadzonej dekadę temu reformy systemu refundacji leków. Były minister zdrowia stwierdził, że z perspektywy czasu widać, iż była to bardzo dobra reforma, choć niewątpliwie była dla niego - jako ówczesnego szefa resortu - największym wyzwaniem.
Arłukowicz: w starciu z gigantami opłacają się wspólne zakupy unijne
W wywiadzie zwrócono uwagę, że dla firm presja cenowa na producentów to zagrożenie tego bezpieczeństwa, dla ministerstwa wręcz odwrotnie - obniżka cen to jego zwiększenie. Dlatego - w ocenie Arłukowicza - tak istotne jest tworzenie wspólnych zakupów na poziomie nawet europejskim. Jak zaznaczył były minister zdrowia, w starciu z gigantami większą siłę ma niewątpliwie partner z kilkuset milionami potencjalnych użytkowników niż kilkudziesięcioma. Dodał, że przy okazji szczepionek okazało się, że da się prowadzić takie negocjacje z dobrym skutkiem.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Neumann-Podczaska: celem pilotażu przeglądu lekowego jest wypracowanie nowej usługi
Cessak: działania regulacyjne na poziomie UE to klucz do przeciwdziałania brakom leków
Źródło: Puls Medycyny