Arechin przede wszystkim dla chorych na COVID-19
Kolejna partia leku Arechin (chlorochina) trafi do aptek od 2 kwietnia. Adamed przekaże lek jako darowiznę do szpitali wskazanych przez ministra zdrowia.
Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia, lek będzie wydawany w szpitalach jednoimiennych oraz dedykowanych szpitalach zakaźnych w całej Polsce, wyznaczonych przez MZ do leczenia pacjentów hospitalizowanych, w tym także pacjentom pozostającym w miejscach izolacji oraz przebywających w izolacji domowej. Adamed podjął decyzję o przekazaniu leku w formie darowizny, a także nieodpłatnie dostarczy produkt do placówek.
Arechin i Plaquenil reglamentowane dla innych chorych
Arechin ma także inne wskazania, przyjmują go np. chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń rumieniowaty. Na podstawie Obwieszczenia Ministra Zdrowia z 1 kwietnia 2020 r. w sprawie ograniczenia w wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta produkt będzie objęty reglamentacją i możliwe będzie wystawienie i zrealizowanie recepty tylko na maksymalnie dwa opakowania leku na jedną osobę (nr PESEL) w ciągu 30 dni. Reglamentacja dotyczy również leku Plaquenil (hydroksychlorochina).
Pacjenci będą mogli zakupić lek w aptece tylko na podstawie wystawionej przez lekarza recepty z odpłatnością refundacyjną 30 proc. i tylko we wskazaniach objętych refundacją: zimnica (malaria), pełzakowica i ropień wątroby, różne postacie tocznia rumieniowatego, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby autoimmunizacyjne inne niż określone w ChPL, porfiria skórna późna.
Pacjent po otrzymaniu recepty powinien skontaktować się telefonicznie lub osobiście z wybraną apteką - najlepiej najbliższą swojego miejsca pobytu- i zamówić lek (przy e-recepcie podając nr PESEL i PIN recepty, a przy recepcie papierowej PESEL i sześć ostatnich cyfr z numeru recepty). Farmaceuta zamówi lek bezpośrednio w hurtowni producenta, która dostarczy go do apteki realizując konkretną receptę. Pacjent będzie mógł odebrać lek po uzyskaniu informacji telefonicznej od farmaceuty, o tym, że preparat został dostarczony. Odpłatność pacjenta za jedno opakowanie we wskazaniach objętych refundacją pozostaje bez zmian i wynosi 5,80 zł.
Taki system dystrybucji wynika z Obwieszczenia Ministra Zdrowia z 31 marca 2020 r. i został wypracowany w celu zapewnienia dostępności leku dla chorych, którzy faktycznie go potrzebują, wyeliminowania nieuzasadnionego stosowania leku bez wskazań lekarskich i gromadzenia preparatu na zapas.
Jest to rozwiązanie czasowe.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: IKA/MAT. PRAS.