Rada programowa konferencji “Polityka lekowa” Premium 06-10-2022, 14:36 Już 17 listopada odbędzie się kolejna, 14. edycja konferencji “Polityka lekowa”, organizowanej przez “Puls Medycyny”. Do rady programowej konferencji zaprosiliśmy wybitnych ekspertów.
Z jakimi problemami mierzą się dziś chorzy na szpiczaka plazmocytowego? Premium 08-08-2022, 15:59 6 czerwca odbyła się 13. edycja konferencji „Polityka Lekowa”. Jeden z paneli został poświęcony postępom terapeutycznym i znaczeniu diagnostyki cytogenetycznej w leczeniu szpiczaka.
Działania nefroprotekcyjne spowolnią postęp przewlekłej choroby nerek Premium 11-07-2022, 16:45 Na przewlekłą chorobę nerek (PChN) choruje 4,7 mln Polaków, a tylko 5-10 proc. z nich ma postawione właściwe rozpoznanie. Większość pacjentów z PChN umiera z jej powodu, nie wiedząc nawet, że cierpią na to schorzenie, bo — jak powiedziała podczas debaty dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas — „nerki chorują w ciszy”.
Poprawa diagnostyki i terapii chorób reumatycznych jest w zasięgu możliwości Premium 08-07-2022, 16:26 Choroby reumatyczne manifestują się wielonarządowo, bardzo często wymagają interdyscyplinarnego podejścia i ścisłej współpracy specjalistów z różnych dziedzin. Reumatolodzy wiedzą, jak podnieść standard opieki nad ich pacjentami, wskazują niezrealizowane zamierzenia i potrzebne modyfikacje systemowe.
Dzięki diagnostyce molekularnej onkolodzy celniej uderzają w raka Premium 07-07-2022, 15:37 Niedostatecznie pogłębiona diagnostyka w chorobie nowotworowej nie dostarcza lekarzowi pełnej informacji o danym przypadku. Ma to swoje konsekwencje, ponieważ brak pełnego rozpoznania nowotworu zamyka niektórym chorym dostęp do optymalnych terapii w ramach programów lekowych.
Kryzysy zdrowotny i polityczny uwidoczniły rangę bezpieczeństwa lekowego [POLITYKA LEKOWA] Premium 05-07-2022, 12:03 Kryzysy, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, nauczyły Ministerstwo Zdrowia szybkiego reagowania i dostosowywania polityki lekowej do nagłych, nieprzewidywalnych sytuacji - podkreślił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, gość panelu: „Długoterminowa strategia lekowa w dobie ciągłych kryzysów” podczas 13. edycji konferencji “Polityka lekowa” zorganizowanej przez „Puls Medycyny” i “Puls Farmacji”.
Okrągły stół dla zespołu metabolicznego: jest nowa definicja i wskazówki, jak postępować w praktyce [DEBATA] Premium 24-06-2022, 16:24 O tym, jak diagnozować i dobrze leczyć pacjenta z zespołem metabolicznym w 2022 r., mówili specjaliści zaproszeni do debaty zorganizowanej przez “Puls Medycyny”. Pretekstem do dyskusji było powstanie konsensusu ekspertów, w którym całościowo zaadresowano ten ważny problem kliniczny.
Wypis i co dalej? Żywienie medyczne w trosce o zdrowie i jakość życia pacjenta [DEBATA] Premium 22-06-2022, 15:20 Z raportu pt. „Nieprawidłowy stan odżywienia po zakończeniu leczenia szpitalnego – ocena konsekwencji zdrowotnych”, przygotowanego na zlecenie firmy Nutricia wynika, że ponad 30 proc. pacjentów w Polsce jest niedożywionych już podczas przyjęcia do szpitala, a ten stan pogłębia się u dalszych 20-30 proc. podczas hospitalizacji.
Medycyna zapobiegawcza ma większe znaczenie dla zdrowia publicznego niż naprawcza [POLITYKA LEKOWA] Premium 07-06-2022, 08:04 W poniedziałek (6 czerwca) odbyła się 13. edycja konferencji „Polityka Lekowa”. Podczas ostatniego z paneli eksperci rozmawiali o tym, jak kreować programy zdrowotne i je finansować.
Przewlekła choroba nerek: choruje nawet 10 proc. Polaków i większość o tym nie wie [POLITYKA LEKOWA] Premium 06-06-2022, 14:51 Jak leczyć kompleksowo i nowocześnie przewlekłą chorobę nerek? Na to pytanie starali się odpowiedzieć eksperci, którzy w poniedziałek (6 czerwca) brali udział w 13. edycji konferencji „Polityka Lekowa” zorganizowanej przez Puls Medycyny.
13. edycja konferencji “Polityka lekowa”: PROGRAM Premium 17-05-2022, 14:45 Redakcja “Pulsu Medycyny” zaprasza na kolejną edycję konferencji „Polityka lekowa”, która odbędzie się w Warszawie. Wśród tematów, które poruszą eksperci, znajdą się m.in.: długoterminowa strategia lekowa w dobie ciągłych kryzysów oraz najpilniejsze potrzeby refundacyjne w polskiej onkologii.
Systemowe i ekonomiczne wyzwania w leczeniu zaawansowanego raka nerkowokomórkowego [DEBATA] Premium 06-04-2022, 11:33 Zdaniem ekspertów biorących udział w debacie “Pulsu Medycyny” pt. “Systemowe i ekonomiczne wyzwania w leczeniu zaawansowanego raka nerkowokomórkowego”, obowiązujący w Polsce program lekowy B.10 dotyczący leczenia zaawansowanego RCC jest programem archaicznym i wymaga pilnych modyfikacji, szczególnie w zakresie dostępu do nowoczesnych terapii lekowych.
W diagnostyce i terapii raka nerki przybyło wyzwań Premium 09-03-2022, 12:12 Program lekowy B.10 dotyczący leczenia chorych na zaawansowanego raka nerki jest programem archaicznym i wymaga pilnych modyfikacji - powiedział onkolog kliniczny dr hab. Jakub Żołnierek podczas debaty na temat wyzwań diagnostyczno-terapeutycznych w zaawansowanym raku nerkowokomórkowym, zorganizowanej przez redakcję „Pulsu Medycyny”.
Choroby rzadkie - wyzwania medyczne i systemowe [DEBATA] Premium 28-02-2022, 10:17 Nazwa choroby rzadkie może być myląca, ponieważ mimo iż rzeczywiście pojedyncze jednostki chorobowe dotykają niewielu pacjentów, to tylko w Polsce cierpi na nie ok. 3 mln osób, przy czym wiele przypadków pozostaje niezdiagnozowanych.
Pacjent z chorobą rzadką powinien być pod opieką specjalistyczną Premium 03-01-2022, 16:30 Czas do ustalenia rozpoznania w chorobach rzadkich wynosi w Polsce średnio 4-7 lat. Lekarze, którzy chcą diagnozować te schorzenia, nie mają powszechnego dostępu do badań genetycznych, a część z tych badań chorzy muszą finansować samodzielnie. Takie ponure informacje przedstawili eksperci biorący udział w debacie „Najważniejsze niezaadresowane potrzeby terapeutyczne pacjentów z chorobami rzadkimi”, zorganizowanej przez redakcję „Pulsu Medycyny”.