Apteki na pomoc obywatelom
Farmaceuci z Wielkiej Brytanii proszą rząd o wsparcie dla małych, lokalnych aptek w walce z niezdrowymi nawykami obywateli prowadzącymi do chorób - jak czytamy na łamach "British Medical Journal Open". Najnowsze badanie autorstwa naukowców z Uniwersytetu w Durham (UK) obaliło potoczny pogląd tzw."inverse care law", głoszący że ludzie zamożni mają jakoby lepszy dostęp do świadczeń zdrowotnych.
Projekt badawczy zrealizowany w Wielkiej Brytanii miał na celu analizę rozmieszczenia aptek oraz ocenę ich dostępności dla pacjentów. Wszystkie apteki w całym kraju oceniono pod względem zaludnienia oraz zamożności obszaru, na jakim się znajdują. Naukowcy chcieli ustalić, ilu Brytyjczyków wybierając się na 20-minutowy spacer może dotrzeć do najbliższej apteki w okolicy. Jak pokazały wyniki badania, aż 89,2 proc. obywateli Wielkiej Brytanii może liczyć na taką możliwość.
Najlepszy dostęp do aptek mają mieszkańcy miast oraz obszarów najbardziej zamożnych - odpowiednio 98,3 proc. i 99,8 proc. populacji. Niewiele gorszy wynik uzyskano dla obszarów najmniej zamożnych - ponad 90%. Zaprzecza to poglądowi tzw. "inverse care law", jakoby większą dostępność do świadczeń zdrowotnych posiadali ludzie zamożni. Natomiast sytuacja wygląda o wiele gorzej na terenach wiejskich - niewiele ponad 17proc. mieszkańców ma dostęp do apteki w swojej bliskiej okolicy.
Autorzy badania wskazują, że w tym dużym upowszechnieniu aptek kryje się potencjał społeczny. Farmaceuci mają bowiem duży wpływ na zwalczanie i profilaktykę chorób - ich częsty kontakt z pacjentami daje możliwość promocji zdrowego trybu życia i namawiania pacjentów do rezygnacji ze złych nawyków. Stąd apel do brytyjskiego rządu, by wspomóc przemysł farmaceutyczny tego typui działaniach.
Źródło: Todd A, Copeland A,Husband A, et al. The positive pharmacy care law: an area-level analysis of the relationship between community pharmacy distribution, urbanity and social deprivation in England. BMJ Open 2014;4:e005764. doi:10.1136/bmjopen-2014005764
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Aleksandra Piechuta