Aptekarze i lekarze pytają, ile antybiotyku w zawiesinie można wydać ze zniżką? MZ wyjaśnia
Niedopuszczalne jest wydawanie przez apteki mniejszej ilość leku, która nie zabezpieczy pełnej kuracji dla pacjenta - wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, odpowiadając na wątpliwości interpretacyjne lekarzy i aptekarzy dotyczące ordynacji antybiotyków względem przepisów rozporządzenia ws. recept.

Do dyr. Departamentu Gospodarki Lekami w Narodowym Funduszu Zdrowia, Iwony Kasprzak wpłynęło pismo z prośbą o zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o interpretację przez resort zapisu par. 8 ust.3 rozporządzenia MZ w sprawie recept.
Aptekarze nie wiedzą, ile antybiotyku w zawiesinie wydać pacjentowi
Autorzy pisma wyjaśniają w nim, że coraz częściej, zarówno ze strony lekarzy jak i aptek, pojawiają się wątpliwości interpretacyjne związane z tym przepisem, dotyczące ordynacji antybiotyków.
Chodzi o to, że lekarz ordynujący antybiotyk w postaci płynnej, wskazuje na recepcie dawkowanie leku jako informację o liczbie jednostek dawkowania i częstotliwości jego stosowania (w tym często podając liczbę dni stosowania). Apteka realizująca receptę przelicza dawkowanie leku.
Dalej autorzy wyjaśniają, co budzi ich wątpliwości, w oparciu o konkretny przykład zapisu na recepcie:
Rp. Zinnat 250mg/5ml. 2 op a 50ml S. 3,5 ml co 12 godz./przez 10 dni
Z przedstawionego dawkowania wynika, że pacjent powinien otrzymać 70 ml leku na kurację. W tym przypadku zasadne wydaje się wydanie przez aptekę wskazanych 2 op. leku - wskazują autorzy pisma.
A może wystarczy jedno opakowanie?
Jednak - jak wyjaśniają - par. 8 ust. 3 wspomnianego rozporządzenia w sprawie recept stanowi, że jeżeli z liczby, wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania podanego na recepcie wynikają różne ilości produktu leczniczego, osoba wydająca wydaje najmniejszą z nich, jako ilość przepisaną przez osobę wystawiającą receptę. W tym przykładzie powinno to być 50 ml.
Różnica ta sprawia, że aptekarze mają wątpliwości, jak powinni postąpić w podobnych przypadkach - czy powinni zrealizować receptę na 2 opakowania leku z dostępną zniżką dla pacjenta czy też wydać mniejszą ilość leku, która jednak nie zabezpiecza pełnej kuracji.
Resort zdrowia wyjaśnia
Narodowy Fundusz Zdrowia przychylając się do prośby autorów pisma poprosił o rozwianie wątpliwości interpretacyjnych Ministerstwo Zdrowia.
W jego imieniu odpowiedzi udzielił Łukasz Szmulski - dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia.
Odpowiadając na pytanie dyr. Szmulski przypomniał, że “jedną z głównych zasad skutecznej antybiotykoterapii jest zachowanie jej ciągłości. Zbyt wczesne zakończenie terapii sprzyja bowiem rozwojowi oporności bakterii na antybiotyk, zwiększając nie tylko ryzyko nawrotu choroby, ale i brak skuteczności leku przy powtórnym zakażeniu, co ostatecznie w znacznym stopniu obciąża system opieki zdrowotnej”.
Przedstawiciel resortu zdrowia wyjaśnił, że zasada ta jest znana lekarzom ordynującym leki i farmaceutom realizującym recepty, na podstawie których wydawane są antybiotyki w ilości zabezpieczającej kurację.
Jak wskazał “lekarz ordynując antybiotyk w postaci zawiesin i zapisując sposób dawkowania (liczba jednostek dawkowania i częstotliwości stosowania), pomimo braku wymogu, z przyczyn bezpieczeństwa i skuteczności terapii wskazuje okres kuracji (po której bardzo często zleca wizytę kontrolną celem zbadania stanu zdrowia).
Paragraf 8 odnosi się do podzielnych postaci leków
Dyr. Szmulski wyjaśnił, że zapis wspomnianego już par. 8 ust. 3 rozporządzenia w sprawie recept stanowi, że jeżeli z liczby, wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania podanego na recepcie wynikają różne ilości produktu leczniczego, osoba wydająca wydaje najmniejszą z nich, jako ilość przepisaną przez osobę wystawiającą receptę. Jednocześnie par. 5 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia ministra zdrowia z 12 października 2018 r. w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych dopuszcza dzielenie opakowań antybiotyków do stosowania wewnętrznego, jeżeli nie przyczyni się to do zmiany gwarantowanej przez producenta jakości produktu leczniczego.
Zdaniem Łukasza Szmulskiego par. 8 ust. 3 rozporządzenia w sprawie recept ma w tym kontekście zastosowanie w odniesieniu do “podzielnych” opakowań antybiotyków, aby nadmiarowe leki nie pozostawały u pacjenta i nie były bezzasadnie stosowane i nadużywane.
Nie wszystkie postaci można podzielić, tak jest z lekiem Zinnat w zawiesinie
- W opisanym w piśmie przypadku mamy do czynienia z antybiotykiem w postaci i opakowaniu, którego podział nie jest możliwy. Jak wynika z przedstawionego dawkowania (3,5 ml co 12 godzin przez 10 dni), najmniejszą ilością przepisaną przez osobę wystawiającą receptę jest 70 ml, a nie 50 ml - wskazuje dyr. Szmulski.
Dodaje: W ocenie Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji bezpiecznym postępowaniem w tej konkretnej sytuacji jest wydanie dwóch opakowań leku z uwzględnieniem refundacji dla pacjenta.
- Niedopuszczalnym jest wydawanie mniejszej ilość leku, która nie zabezpieczy pełnej kuracji i tym samym doprowadzi do sytuacji zagrożenia życia i zdrowia pacjenta - puentuje przedstawiciel resortu zdrowia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prof. Hryniewicz: Polska w ścisłej czołówce pod względem liczby zakażeń bakteryjnych opornych na antybiotyki
Źródło: Puls Medycyny